• 0

  Renkler gerçekten var mı? Dışarısı bizim gördüğümüz gibi rengarenk mi yoksa kapkaranlık mı?

  Marcellus 18 Şubat 2018
 • 0
  Dış dünya atomlardan oluşur. Tıpkı iç dünyamız gibi. Dış dünyaya çarpan foton ( ışık ), dış dünyayı oluşturan atomların farklı dalga boylarında ve farklı frekanslarında değişikliğe sebep olur. Bu değişikliği genellikle " ısı ve ışınım " olarak algılarız. Renk dediğimiz şey aslında elektromanyetik spektrumun 400nm-700nm arasındaki kısmına hitap eden dış dünyanın gözlerimiz aracılığı ile beyinde yorumlanması sonucu oluşan " ışık yorumudur ".
 • 0
  Dışarısı ve dışarıdaki şeyleri olduğu gibi değil, baktığımız gibi görürüz. Dışarısı bir yılanın gözlerinden kızılötesi, bizim gözlerimizden görünür ışıktır. Dışarısının karanlık mı yoksa rengarenk mi olduğu canlının umweltine ( algı kapasitesine ) ve dışarının ışık ile olan etkileşiminde rol oynayan fiziksel özelliklere bağlı.
 • 0
  Peki ışığın frekansının değişmesi hızının değişmesine neden olması gerekmiyor mu neden ışığın rengi ışık hızını etkilemiyor? Ya da etkiliyor mu?
  Marcellus 19 Şubat 2018
 • 0
  Her fotonun bir dalga boyu ve dalga boyunun ölçümlerinde onun yatay dikimini ve frekansını beraberinde getirir. Kızılötesi spektrum ışınımları belirli nedenlerle ortaya çıkar bunlardan en bilindikleri karadelik veyahut güçlü ve büyük kütleli cisimlerin ,gezegenlerin kütleçekimiyle fotonu kırması ve belirli açılarla yön değiştirmesi gibidir . Dalga boyuna bağlı olarak kızılötesi ışınımlar o spektrum deseni kısa mesafelidir . Miktarı ilede önemli role sahip olur.
  Batıkan Muratgül 20 Şubat 2018
 • 0
  Dışarısı kör edici derecede parlak ve aynı zamanda rengarenk fakat bir o kadar da kapkaranlık. Dünyadaki işe yarar bilginin çoğu görünür ışık spektrumunda bulunmaktadır. Bu bilginin biraz daha ayrıntılı hali de renk dediğimiz ve bizim geliştirdiğimiz bir yorumdur. Yani belki yarasa da çevresindeki cisimleri uzaklıklarına göre farklı '' renkler'' atayarak görüyor olabilir. Ya da belki de yansıyan ses dalgaları ile yüzeyin açısına göre bir renk veriyordur kim bilir. Kısaca renkler evrimsel süreçte avantaj sağlayan ayrıntılı bilginin bir yorumudur.
  Vide supra 20 Şubat 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap