• 0

  Uzay fotoğraflarının çoğunda neden hiç yıldız göremeyiz ?

 • +1
  Teknik bir bilgim yok ama teleskopla fotoğraf çekmeye çalıştığımda da benzer bir durum oluyor. Eğer bir objeden gelen ışık arka plana göre fazla baskınsa makine diğer kaynaklardan gelen ışığı kısa pozlamada alamıyor. Aslında makine gelen ışığı göreceli bir şekilde işliyor dersek yanlış olmaz gibi. Sadece makineler değil insan gözü de bu şekilde işliyor. Dolunayda aya çıplak gözle bakarsanız ayın etrafında normalde görünür olan yıldızları görmeniz oldukça zorlaşır.
  Vide supra 17 Şubat 2018
 • 0
  Bende aynı durumu yaşamıştım. Sanırsam kısa ya da uzun pozlama yapılmasının sebebi ışık kaynaklarının ya da odaklanan ışık kaynağının diğer ışık kaynaklarından sönük ya da parlak olması sonucu ışığın baskılanması gibi bir şey ?
 • 0
  Dediğin şey çok daha karmaşık başka bir ayar gibi tam emin değilim. Fakat pozlama süresi analog makinelerden örnek veririsek basit olarak ışık kaynağının ne kadar süre filme nüfuz edeceğini ayarlıyor. Düşük ışık kaynağı, filmde yeterli kimyasal tepkimeyi daha uzun sürede tamamladığından ancak uzun pozlama ile reaksiyon tamamlanıyor. Tabi dijital makineler çok farklı olsa da en azından pozlama süresi mantığı aynı gibi.
  Vide supra 17 Şubat 2018
 • +1
  Pozlama süresi gerçekten önemli. Kimyasal flimlerde-dia'larda Asa'sı yüksek olanlar da uygun pozlama süresi ile çok iyi fotoğraflar çekilebiliyor.
  Dijitallerde ise ccd algılayıcılar uzun bir süre hakim oldu. Ancak son bir kaç yıldır cmos lar öne çıkmaya başladı. Neredeyse karanlıkra flaşsız kömür çekecek kadar hassaslaştılar. (yeni 4k çekenler iyi gibi)
  Tabii biz genelde günlük (hareketli) haber fotosu üzerine çalışıyoruz (kısa pozlama) ama arkadaşlar akşam karanlığında da flaşla güzel fotolar çıkartıyor.

  Tanıtım, manzara, sanatsal çekimler de daha uzun pozlama kullanılıyor. Tripod-sabitleme lazım. Tabii pozlama süresi ve algılayıcının hasaslığı (asa'sı )amaca ve çekime uygun olmalı.(Çok uzun süre pozlanırsa ,grain dedikleri kumlama olmaması için süreyi sınırlı tutmak önemli , )

  Yıldızlardan gelen ışık miktarı çok düşük. Piyasadaki çoğu makine onları kolay kolay görmüyor. Yeni alıcılar (40 -50 megapikseller) daha yeni yeni insan gözüne yaklaşıyor. Ancak pahallılar. Hele havada sis, ışık kirlililiği var ise, gece yıldız çekim işi çok zor.
  ( Fotoğraf çekmede ve makine kullanmada sıradan düzeydeyim. Ama işim gereği her gün, en az bir kaç yüz yeni fotoğrafı görüyor ve işe uygunları ayıklıyorum.)
 • 0
  Teşekkür ederim cevaplarınız için.
 • 0
  Yıldız fotoğrafı için: Yüksek dağ zirvesi veya şehir dışında hafif rüzgarlı ortamda (ışık kirliliği ve sise karşı)
  Dijital kamera da
  Manuel diyafram - 8 de ayarlanacak
  1600 Asa ile 10-15 dakika, tripod üzerinden pozlama yapılacakmış.
  (Danışmanım: Aykut Fırat :-)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap