• 0

  Düşünce Deneyi - Bir kare düşünün , içerisinde bir top olsun . Bu topa bir kuvvet uyguladığınızda kenarlardan kenarlara sonsuza kadar sekiyor. Bu kare hiç enerji emmiyor topun enerjisi tamamen geri

  Kadir 08 Şubat 2018
 • 0
  yansıyor . Bu top yukarı aşağı, yukarı aşağı sonsuza kadar sürecek olan eylemini yaparken karenin sağ ve sol kenarından yavaş yavaş kesiyoruz . Topun sağa ve sola gidecek yeri kalmıyor sadece yukarı veya aşağı gidecek yerleri kalıyor . Sonra Yukarıdan ve aşağıdan karenin kenarlarını yavaş yavaş kesiyoruz yani alanı daraltıyoruz. Topa dokunmadan çünkü dokunursak enerjisini emebiliriz . Kenarlarını kısaltarak topa kımıldayacak hiç alan bırakmıyoruz. Umarım izah edebilmişimdir.
  Kadir 08 Şubat 2018
 • 0
  Şimdi gelelim merak ettiğim noktaya. Bu top hareketli midir hareketsiz midir ? Bu topun sahip olduğu kinetik enerjiye ne olmuştur? Kenarlardan birini tekrar çekip uzatırsak top tekrar hareketlenir mi ? en çok heyecanlandıran şey bu belkide şuan durgun dediğimiz maddeler aslında durgun değildir .
  Kadir 08 Şubat 2018
 • 0
  Alan daraldıkça titreşim frekansı artar. Genliği yükselir ve sıkıştırıldığı yerden çıkmaya çalışır. (Tünelleme) https://www.youtube.com/watch?v=72DA4fgamPE Eninde sonunda genliği engeli aşacak düzeye ulaşır.
  Eğer çıkamaz ise, durgun dediğiniz şekli ile yüksek potansiyelli olarak başka fırsatları değerlendirir. Foton ışıyarak bu enerji fazlalılığını atmaya çalışır.

  Alanı genişlettiğinizde hareket eder. Frekansı, dalga boyu ve genliği değişir.

  Ancak evrende durgun diye tanımlayabileceğimiz güncel, genel bir madde yok. Karadelik ve nötron merkezindeki maddenin durumu ise varsayıma dayanıyor. Bu yüzden sorunuzdaki "durgun madde" tanımı, güncel geçerli bir durumu tanımlamıyor. Zaten "Zaman" durgun kalmalarına izin vermiyor.

  Laboratuarlarda bu tür basınç altında kalan parçacıkların, tıpkı-sanki mutlak sıcaklığa doğru soğutuluyormuş gibi tepki verdikleri gözlemlenmiş.

  Yani bir grup atomun; aşırı ısıtılmış ile aşırı soğutulmuş halleri arasında çok da fark yok...
  (Bazen mutlak sıcaklığın, döngüdeki her iki yönün birden limitini mi temsil ettiğini sorguluyorum. Bir madde mutlak sıcaklığa doğru yaklaştıkça etrafa foton saçıyorsa, bu yüzden olabilir.???)
 • +1
  Top tamamen sıkıştırılıp hareketsiz konuma getirildiğinde bile kinetik enerji yok olmayacağı için moleküler boyutta hareket devam edecektir. Bu hareket ısı enerjisi olarak ortama yayılacaktır ve topun kinetik enerjisi azalarak moleküler titreşimler normal düzeye inecektir. Bunun sonucunda top tamamen durur.
  Eğer bu enerjinin de topta saklı kaldığını hayal edersek, duvarlar eski boyutuna çıkarıldığında top yine başlangıçtaki hızında hareket etmeye devam eder.
  Mehmet Ali 08 Şubat 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap