• +1

  İzafiyet teorisinde cisimler arasındaki hız farkının çok yüksek olduğu durumlarda zamanın iki cisim için farklı geçeceği söylenmekte bunun matematiksel bir kanıtı ve örneği var mı?

  Esra Gül Anlar 28 Ocak 2018
 • 0
  Teşekkür ederim
  Esra Gül Anlar 29 Ocak 2018
 • -3
  Uydu GPS sistemleri ve uygulamaları. Hesap ve kanıt içeriyor.
 • +2
  İnternette türkçe bir açıklama göremedim ama konuyla ilgili olarak Hafele-Keating deneyini araştırabilirsin.

  Tabii ki formülü de var. Aşağıda formülü ve örnek hesaplamasını görebileceğin bir link yazıyorum.

  http://www.emc2-explained.info/Time-Dilation-Worked-Examples/index_htm_files/2190.jpg

  Ayrıca aşağıdaki yazıyı da inceleyebilirsin.

  http://www.katihal.sakarya.edu.tr/kutuphane/zamangenislemesi.htm
  Mehmet Ali 31 Ocak 2018
 • +2
  Yukarıda vermiş olduğum formülde ışık hızı (c) 100 olarak alınmış bunun sebebi, ışık hızının yarı hızında zaman yavaşlamasını hesaplarken işlemi kolaylaştırmaktır. Normalde ışık hızı 299 792 458 m/s olarak alınmalıdır.
  Mehmet Ali 31 Ocak 2018
 • 0
  Kanıtlar ve formül için teşekkür ederim verdiğiniz kanıtlardan birinde cisimlerin hızı arttıkça kütlesinin de artacağı söylenmekte bunu biraz açıklayabilir nisiniz neden böyle olur
  Esra Gül Anlar 31 Ocak 2018
 • +2
  Cisimler hızlandıkça kütleleri artar, bunun açıklamasını E=mc2 denkleminde bulabilirsiniz. Bu denklem kütlenin enerjiden meydana geldiğini söylüyor bize. Durgun bir bir cismi harekete geçirmek için o cisme kuvvet uygulamalısınız. Cisim hareket ettiğinde artık kinetik enerji kazanmış olur. yani E=mc2 denkleminde E yi artırırsak (E+Ek=mc2) kütle (m) de artmak zorundadır (c sabittir). Yani bir cismin hızı, yani enerjisi artarsa kütlesi de artar. Bu sadece kinetik enerji olmak zorunda değil. Potansiyel enerji de kütle artışı olarak etki eder. Örneğin yerdeki bir cismi havaya kaldırdığımızda potansiyel enerjisi artmış olur, dolayısıyla kütlesi de artar. yani bir cisim yerden yükseldikçe potansiyel enerjisi arttığı için kütlesi de artar. Fakat bu artış o kadar küçüktür ki normal hayatımızda bunu fark etmek imkansızdır.
  Mehmet Ali 31 Ocak 2018
 • -1
  Anladım cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim
  Esra Gül Anlar 01 Şubat 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap