• 0

  Tamamen atmosfersiz ve kütle çekimsiz bir ortamda nesnenin hızlı bir şekilde hareket ettirilmesi, nesnenin ısısını yükseltir mi, düşürür mü?

  MEHMET GÜVENDİ 09 Ocak 2018
 • 0
  nesnenin başlangıç olarak bulunduğu ortamın ısısında olduğunu varsayarsak.
  MEHMET GÜVENDİ 09 Ocak 2018
 • 0
  cisme hareket enerjisini nasıl verdiğine bağlı bir motorlu cisimse ısısı yükselir
  onur cem dağ 09 Ocak 2018
 • 0
  sürtünme yok ise ısı değişmesi olmaz nesne adlığı enerji ile sonsuza kadar hareket eder hızı sabit kalır
  HACI 09 Ocak 2018
 • 0
  Yani örnek olarak dünyaya yaklaşan bir gök cisminin atmosfere gelene kadar kendi ısısının, uzay ısısı ile aynı olacağını söyleyebilir miyiz?
  MEHMET GÜVENDİ 10 Ocak 2018
 • 0
  Eğer cisim ivmelendirilerek belirli bir hıza getiriliyorsa ısınacaktır. Çünkü kuvvet karşısında meydana gelen eylemsizlik madde içerisindeki basıncı, dolayısıyla ısı enerjisini arttırır. Yani mevzu edilen gözlem içerisinde cisme herhangi bir kuvvet uygulanıyorsa pekala sıcaklık değişiminden söz edebiliriz.

  Etkileşimlerin olmadığı bir ortamda ise cismin kinetik enerjisinin ısısı ile alakalı olmadığını düşünüyorum çünkü evrende hız ya da kinetik enerji görelidir. Fakat sıcaklık bu noktada cismin görece hızından bağımsız gibi duruyor. Yoksa iki cisim arasındaki ısı aktarımını belirten denklemlerde -özellikle radyasyonla ısı aktarımında- cisimlerin görece hızlarının da eklenmesi gerekirdi. Kuantum termodinamiği buna nasıl yaklaşıyor bilmiyorum o yüzden net bir cevap vermek doğru olmayacaktır.
  Vide supra 10 Ocak 2018
 • 0
  Mesela atmosfere gelene kadar alev almayan gök cisimleri atmosfere çarptığında parçalara ayrılıyor (ya da yanlış biliyorum) .. Bu parçalara ayrılmasının sebebini, aşırı oluşan ısı farkına bağlayabilir miyiz? (önce aşırı soğuyor ve atmosferdeki sürtünme ile aşırı ısınıyor ve parçalara ayrılıyor gibi)
  MEHMET GÜVENDİ 11 Ocak 2018
 • +1
  Tam olarak bilmiyorum. Fakat meteor ya da meteoritin atmosferde parçalanmasının asıl sebebinin basınç olduğunu düşünüyorum. Eğer aynı meteoru atmosferde yanmadan bir laboratuvara getirip ısıtsaydınız kendi kendine parçalanmak yerine muhtemelen erimeye ve yanmaya başlardı. Fakat atmosfere girerken gaz moleküllerinin bombardımanına maruz kalması sonucu oluşan basınç ısınmanın ya da yanmanın yüzeyde eşit şekilde gerçekleşmesini engelleyerek kayanın içinde yarıklar oluşturabilir. Bir jet motorunun önüne kaya koymaya benziyor bu süreç aslında
  Vide supra 12 Ocak 2018
 • 0
  atmosfere girdiğinde yanmasının sebebi oksijen varlığı oksijen olmadan alevli yanma olmaz (paslanma ayrı bir durum)
  Saber 13 Ocak 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap