• 0

  kuantum bilgisayarlar cok kompleks bir teknoloji olacak peki robot yani yapay zeka icin kullanildiginda yani ikinci adim olarak kuantum robotlar mi ortaya cikacak ?

  mimiuzay 18 Aralık 2017
 • +1
  bilim adamları bilgiyi kuantum boyutlarda depolamada yeni bir ilerleme kaydetti araştırma ekibinden Fabian Natterer tek bir atomda 1 bit veri depolayabildiklerini söylüyor ve bu sayade Christopher lutz ise 6 santimetrekarelik alanda 80.000 gb verinin depo edilebileceğini ifade ediyor .Bu yolda çok nadir bulunan holmium element atomlarının magnezyum oksit üzerine yerleştirilmesiyle kuantum düzeyde bir çeşit mıknatıs elde edildi ( bu yapının kendine ait manyetik alanı var) bu manyetik alanı bilgisayar verisi halinde düşünürsek atom da oluşan manyetik kanatların kuzey güney yönünde pozisyonlanması depolanan veriyi temsil ediyor Kuzey yönü1, Güney yönü ise 0. Böylece bilgisayar dilindeki ikili kod depolanabiliyor.
  Bu teknolojinin elbette çözümlenmesi gereken sorunları var örneğin araştırmacılar ancak -265 derecelik soğuklukta veri depolamanın mümkün hale geldiğini söylüyor . Bu buluş sayesinde atom bazında neler yapılabileceği öğrenmeye başlandı ki bu yolla kuantum boyutta sistemli bilgi parçacıklarının depolanması sayesinde küçük programlanmış robotlarda neden yapılmasın .
  onur cem dağ 18 Aralık 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap