• 0

  Dalga fonksiyonu sadece bir parçacığın olabileceği yerler ihtimalini mi tanımlar yoksa bir sistemin mi?

  Mazhar Akyoldaş 16 Aralık 2017
 • 0
  Dalga fonksiyonu bir parçacığın bulunabileceği yerler ihtimalini tanımlar. Birden fazla parçacıktan oluşan bir sistemi dalga fonksiyonuyla tanımlamak, parçacık sayısı arttıkça imkansız hale gelir.
  Mehmet Ali 17 Aralık 2017
 • 0
  Yeteri kadar hızı olmayınca dalga fonksiyonu olmuyor mu? Kime göre hız? Ayrıca kuantum mekanikte hız nedir?
  Cengiz 18 Aralık 2017
 • 0
  Asıl senin yaptığın faul. Bir insan fizik ile ilgili hiç birşey bilmediği halde nasıl böyle ahkam keser anlayamıyorum? Bilmiyorsan bilmiyorsundur. Kuantum mekaniğinde hız ile momentumun ne alakası var? p=mv falan mı sanıyorsun? Hayatında hiç momentum operatörü diye birşey duydun mu? İnsanları yanlış yönledirmekten başka yaptığın birşey yok.
  Cengiz 18 Aralık 2017
 • 0
  Sorunun hız ile kuantum mekanik nedir ile alakası yok. Başta bilgisizliğini gösterdim diye entrylerini sildin, şimdi de söyleyecek birşeyin olmadığı için şahsıma saldırıyorsun. Çok ucuz. Asıl kötü niyetlilik uyduruk safsatalarla buradaki hevesli gençleri zehirlemek. Neyse.
  ---

  Soruya dönersek. Dalga fonksiyonu bir parçacığın olabileceği yerlerin ihtimalini tanımlar, doğru. Ancak dalga fonksiyonunu elde etmek için önce sistemi çözmeliyiz. Sistemi çözmekten kastım, ilk olarak sistemin Hamiltonian'ını yazarız. Bu Hamiltonian, parçacığın kinetik enerjisinden (p^2/2m, p momentum ve m kütle) ve ona etkiyen potansiyel enerjilerin toplamından oluşur. Sistemin Hamiltonian'ını Schrödinger denklemine yazıp sistemin eigenstate (özdurum) ve eigenenergy (özenerji) 'lerini buluruz. Bir parçacığın, hesapladığımız bu sistem içerisinde, bulduğumuz özdurumlardan başka yerde olması imkansızdır. Ya bu özdurumlardan birinde olacaktır, ya da bu özdurumların bir süperpozisyonunda olacaktır. Diğer bir deyişle parçacığın dalga fonksiyonu bu sistemin özdurumlarının bir lineer kombinasyonundadır. Anahtar kelimeleri yazdım. Anlaşılmadıysa örnek verip daha da açabilirim.
  Cengiz 18 Aralık 2017
 • -1
  Buraya yazıyorum ama engelleniyor sanırım. Cevabımdır.
  http://bit.ly/2oENDiz
 • 0
  Necmi Bey, sakinleşelim lütfen. Güzel güzel tartışıyorduk sanıyordum, günler içerisinde olaylar nereden nereye geldi. Ben böyle olmasını istemiyorum. Kimseyi kırmak istemedim, sizi de kırdıysam özür dilerim. Bir daha bu siteye girmeyeceğim. Hoşçakalın.
  Cengiz 19 Aralık 2017
 • +5
  Ooo çete kurmuşuz haber vermiyonuz.

  http://www.uzmantv.com/paranoid-kisilik-bozuklugu-nedir
  venividi 19 Aralık 2017
 • 0
  Cengiz Bey bu denklem hakkında biraz detay hatta mümkünse basit bir örnek verebilir misiniz?

  Mesela özel görelilikte bir şeyin ne kadar göreli olduğunu hesaplamak için √1-(v^2)/(c^2) böleriz yada çarparız gibi bi parçacığın yada cismin ne kadar kuantumvari davranış gösterebileceğini gösteren bir formül olacak. Sanırım yukarıdaki formül değil ama biliyor olabilirsiniz

  Cisim büyüdükçe sonuç 0'a yaklaşıyor bizim klasik dediğimiz dünya oluşuyor ama küçüldükçe sonuç artıyor cisim daha çok kuantum özellikleri göstermeye başlıyor tarzında olması lazım. Bilen çıkarsa oldukça yararlı olacak.
  venividi 20 Aralık 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap