• +1

  Atom bombası patladığında ortaya çıkan enerjinin kaynağı nedir? Patlayan maddenin kütlesi yok mu oluyor? Güneşte gerçekleşen tepkimelerle arasında nasıl bir fark vardır?

  Supernova 15 Aralık 2017
 • 0
  Atom bombasında bulunan "EKUP"lar diğer atom EKUP larına göre hem daha cüsseli ve hemde kilitlenmiş yörünge hızlarıda kütleleri oranında daha yüksek olmalıdır,
  Mesela kabul edilmiş ışık hızı diye bildiğimiz ,güneşden bize 8 dakikada ulaşan EKUP hızının
  sn/km 300000 hız olduğunu var sayarsak nükleer reaksiyon oluşturacak EKUPların bu hızın en az 3-5 katı olduğunu kabul edilmesi gerekir. Zira yıkıcılık ve yakıcılığı anlatabilecek başkada bir tarif gelmiyor aklıma.
  muzaffer erdem 15 Aralık 2017
 • +1
  Maddenin çekirdeğinde,nükleon başına düşen bir "bağlanma enerjisi" vardır.Bu bağlanma enerjisi,atom çekirdeğindeki nükleonların bir arada durmasına yardım eder.Çekirdek parçalandığında bu bağlanma enerjisi açığa çıkar.Enerjinin kaynağı budur.
  Mr.Physics 16 Aralık 2017
 • 0
  Enerji : sıfır noktasından sağımlanan en küçük uzay parçasının içinden çıktığı tek uzaya içeriden dışarıya yaptığı basınç ile tek uzayın sabit gücünü kullanarak dışarıdan içeriye en küçük uzay parçasına yaptığı basıncın sensöral bir şekilde temas ettiği bir yüzeyde yada auratik bir ortamda ısınım-ışınım-ivme -moment olarak hissedilebilme durumudur.
  Ve değerli arkadaşlar bu tarifi başka da bir yerlerde bulamayacağınızı garanti ederim.
  Saygılarımla...
  Muzaffer Erdem
  muzaffer erdem 16 Aralık 2017
 • 0
  Sn. Necmi Tüfek ;
  ısrarla çekirdek birleşmesi ve parçalanması diyorsunuz ya sıkıntı da burada başlıyor,zira ister çekirdek ister elektron-proton yada her hangi bir isimle anılan başkaca bir nükleik malzemelerin
  tamamı aynı malzemelerden oluşur , ve bu malzemeye ben EKUP diyorum en küçük uzay parçacığı ,her ne oluyorsa , ekup seviyesinde oluyor, fizyonmuş-çekirdek birleşmesi imiş,yada enerji iletişimi imiş tamamının hareket ettiği fon "EKUP" ların boyutunda ki fondur.
  Saygılarımla...
  Muzaffer Erdem

  muzaffer erdem 17 Aralık 2017
 • 0
  Sn.Necmi Tüfek ;
  Benim fizik kuralları ile herhangi bir alıp veremediğim yok, zaten haddim de yok.
  Altını çizerek söylediğim şey şu;
  1-) Ekup (-Kuark-)
  2-)Çekirdek-elektron-proton-atom altı parçacığı-serbest elektron-notron
  3-)Atom
  4-)İletken maddeler-yalıtkan maddeler-sıvı maddeler
  gibi hatırı sayılır hareket fonları olan sistemde nükleer aksiyonları 2. sırada değil de 1.sırada ele alınmasını anlatmaya çalışıyorum,çünkü 2.sırada ki objelerin artık bu türlü aksiyonları yapacak hareket serbestlikleri kalmaz,oluşabilecek tüm aksiyonel hareketler 1.sırada gerçekleştirilebilir.
  saygılarımla...
  Muzaffer Erdem
  muzaffer erdem 17 Aralık 2017
 • 0
  Demir en kararlı elementtir. Demirden daha küçük kütleli elementler birleşerek kararlı hale gelmeye meyillidir. Demirden daha büyük kütleli elementler ise parçalanarak daha kararlı hale gelmeye meyillidir. Güneşte hidrojen elementleri birleşerek fazladan enerjilerini açığa çıkarırlar. Atom bombası ya da nükleer santrallerde ise plütonyum/uranyum atomları parçalanarak daha küçük kütleli atomlara dönüşürler ve yine fazladan enerjilerini açığa çıkarırlar. plütonyum atomu parçalanıp iki farklı atoma dönüştüğünde bu oluşan yeni atomların toplam kütlesi, plütonyumun kütlesinden daha azdır. Bu aradaki kütle farkı, enerji olarak açığa çıkmıştır. Atom bombası patladığında plütonyum kütlesinin çok küçük bir kısmı enerjiye dönüşür. Geri kalan kütle, farklı elementlere dönüşmüştür.
  Mehmet Ali 17 Aralık 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap