• 0

  Kütle uzay-zamanı büküyorsa boyut olarak maddeye bir etki eder mi? Mesela bir cismin boyu dünyada daha kısa, uzayda daha mı uzundur? (ya da tam tersi)

  Supernova 04 Aralık 2017
 • 0
  Evet, büyük kütleli cisimler aynen hızlanan cisimlerde olduğu gibi maddede boyut daralması etkisi yaratır. Yani uzaya çıkarsan boyun dünya üzerindekinden daha uzun olacak:) ama tabii ki bu uzama tespit edilemeyecek kadar küçük miktarda olur ve zaten bunu kendi referansına göre ölçmek mümkün değildir çünkü bu değişimi ölçebileceğin hiç bir referans yoktur. Örneğin; boyunu sıfırdan sonra milyarlarca basamağa kadar hassaslıkta ölçebilen bir metre alıp yeryüzünde boyunu ölçtüğünü düşünelim. Sonra uzaya çıktın ve tekrar ölçtün ve bakıyorsun hiç bir fark yok. Bunun sebebi boyut daralması/ uzaması durumunun bulunduğun uzay için geçerli olmasıdır. Dolayısıyla yanında götürdüğün metre de seninle aynı referans ekseninde olduğundan o da seninle aynı miktarda boyut daralması/uzamasına maruz kalmıştır.
  Mehmet Ali 05 Aralık 2017
 • 0
  Sanırım arkadaş yerçekmine bağlı boyut daralmasından bahsetmiş. Einstein'ın eşdeğerlilik ilkesine göre hızlanma ve yer çekimi aynı şeydir ve birbirinden ayırt edilemez. Hızlanınca da, yerçekimi alanında da madde üzerinde boyut daralması meydana gelir.
  Mehmet Ali 11 Aralık 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap