• +1

  '' Djanibekov etkisi '' kullanılarak uzayda sonsuz güç üreten bir makine ve araç yapılabilir mi?

  Ugur Yardım 15 Kasım 2017
 • 0
  Sayenizde haberdar olduğum konuda bence ilginç olan, nesnenin ilk hareketteki pozisyonuyla, hareket doğrultusunun birbirine bağımlı "olmaması"... Fırlatılan nesnenin hareket yönü, nesnenin şeklinden bağımsız. Bunun üzerinde düşünmek lazım.

  Djanibekov (tenis raketi) etkisinde, 3 koordinattan biri (dönüşümler sırasındaki kısa bir süre hariç) hareket doğrultusu hiç değişmiyor.
  Dik, diğer koordinatta ise rotasyonal ivme var ve dönme işleminden sonra dahi bu ivme yönü gene korunuyor. (atalet momenti her zaman pozitif )

  Yani 2 hareket var. Bir tanesi doğrusal, düz, diğeri ise rotasyonal, dönme...

  Hareketin nedeni olarak; dönen cismin açısal momentumunun, açısal hızına paralel olmaması ifade edilmiş.

  Eğer dış kuvvet (itme) olmasaydı açısal momentum sabit olacaktı.
  Aksi halde açısal hız yönü değişince nesne gövdesi dönüyor.

  Yalnızca bir cisim mükemmel simetrik ise veya dönme momenti ana eksenlerinden biri boyunca ise, açısal hız ve açısal momentum vektörleri paraleldir. (Yani bir silindir olsaydı durum farklı olacaktı.)

  Dönme olayı, gövdenin "minimum ve maksimum" momentlerinin "karşılığı eksen" boyunca oluyor.

  Konuyla ilgili bulabildiklerim ve anladıklarım bu kadar.

  Burada enerji korunumu söz konusu, enerji sabit.
  Bu yüzden sabit enerji bir içeren sistemden, nasıl sürekli ve düzenli enerji elde edilebileceğini bilemiyorum.

  Böyle bir düşünce üretmenizi sağlayan fikir (ilham) neydi? (Yani; neyi gözden kaçırıyorum?)

 • 0
  Konuda adı geçen '' Djanibekov etkisi ''ni merak edenler için....


  https://m.youtube.com/watch?v=1n-HMSCDYtM
  Ugur Yardım 15 Kasım 2017
 • +1
  Ara eksen teoreminin neden olduğu kaotik davranış beklenmedik bir hareketi doğuruyor gibi görünse de sonuçta momentumun korunumu yasasına uyacağından dolayı sisteme ilk verilen enerjiden daha büyük bir enerji çıkışı beklemek doğru olmayacaktır. Ebedi devir daim makinelerinin neden mümkün olamayacağının cevabı ile aynı cevaba sahip bu sorunuz anlayacağınız.

  Kısaca olan şey ise cismin en yüksel ve en düşük eylemsizlik momentine sahip eksenleri haricinde bu ikisinin arasındaki bir eksende yapacağı hareket, mükemmel bir dengeye sahip değil ise diğer iki eksenlere doğru kaymaktadır. Yani temel neden cisme mükemmel dengeli bir momentum kazandıramamaktır. En büyük ve en küçük eylemsizlik momentine sahip eksenlerde olan hareketin kusurları temel hareket yönünü değiştirmez. Ya da hareketin zamanla değişen bir genliği yoktur fakat ara eksende var olan en ufak bir dengelenmemiş kuvvet, cismin hareketinde diğer eksenlere kaymaya neden olmaktadır. Bunun nedenini en iyi anlama yolu bu hareketin matematiksel olarak açıklandığı kaynaklara bakmak olacaktır ki ben de bu şekilde anlamıştım. Verilecek en iyi örnek yerine matematiğin soğuk gerçekliği bazen en iyi açıklama olabiliyor.
  Vide supra 16 Kasım 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap