• +1

  Uzay- vakum boşluğunde aynı olan tayf ışıklarının hızı (kırmızı, mavi), ortama (su, cam) girince niye farklılaşır?

 • 0
  Kırılma indislerinin farklı madde hallerinde farklılık göstermesi sanırsam. Elmasın, suyun ya da cam'ın kırılma indislerinin farklı oluşu gibi. Ama sanırsam sizin sorunuz tam olarak şu:
  " Vakumda saniyede 300.000 km/s ' lik bir hızla hareket eden fotonun, su da ya da cam da yavaşlamasını sağlayan şey ya da mekanizma nedir ? Bilmiyorum fakat acaba maddenin halleri ya da maddeyi oluşturan atomların birbirine bağlanış şekli ile ilgili olabilir mi ?

  İletkenlerin elektrik akımına gösterdiği zorluğa direnç diyoruz. Belki de her maddenin ya da madde halinin fotonlara karşı gösterdiği bir " foton direnci " vardır.
 • 0
  Açıklaması Maxvell denklemlerinde var ama basit anlaşılabilir açıklama arıyorum.
  Elektrik geçirgenliği ile olan ilişkisini de tam anlayamadım.
 • 0
  @ Kemal (Bay Hiçkimse) , Venividi bu konuyu farklı bir açıdan ele almış gibi gözüküyor yeni sorusunda... (Ya da yol gösteriyor.)

  Çılgının biri Maxvell denklemlerinde yüzmüş. Bir yerden sonra -elektrik alanının foton üzerindeki etkisi - takip edemedim. anlayamadım.
  https://www.quora.com/From-Maxwells-equations-all-light-has-the-same-velocity-Why-then-do-blue-light-and-red-light-have-different-velocities-in-a-medium-like-glass

  Siz, hatırladığım kadarı ile elektromanyetiğe (benden) çok daha hakimsiniz. Bu yüzden "net olan" değerlendirmeleriniz değerli.
  Net olmayanlara (...mi?, belki...) cevap verecek bilgim yok maalesef.
 • 0
  @Burtay Bey
  İnanın benden fazlasını biliyorsunuz bu tarz konularda. Ben sadece konu ile ilgili güzel ve doğru sorular sorabilecek kadar şey biliyorum. Üniversitede 2 tane fizik kitabı vardı. Adları fizikteki felsefi kavramlardı sanırsam. O kitabı bir daha okusam şuan ki sorunuza çok bilimsel ve tatmin edici cevaplar verebilirdim fakat şuan o kitabın çoğu kısmı hafızamın tozlu raflarında.
 • 0
  Neyse, tozları temizlemek için vakit çok. Acelemizde yok.
  Buldukça düzgünce anlatabileceğim-iz bilgiler, paylaşırım-z, artık. (Şu sıra dikkatim çok dağıldı zaten.)

  Venividi'nin sorusu aslında "doğru terimle sorulmuş hali" gibi de duruyor. Ondan öğrenebiliriz.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.074 cevap

30.542 kullanıcı

Giriş Yap