• -1

  Uzayda hava var mıdır? Bahsettiğim atmosfer oksijen vs değil. Nasıl pet şişedeki hava vakumlandığında büzüşme meydana geliyor. Uzayda hava yoksa Nasıl var olabiliyoruz gezegenler bir birlerinden ayrı

  huseyin onder 11 Ekim 2017
 • -3
  uzayda su vardır efendim, buradan da hava oldugu kanısına ne denli ulaşılabilir bunu iyi araştırabilmek lazım, lâkin şöyle ki 4 ana elementin atası olan Su, uzayda bildiğimizden daha fazla hallerde bulunur. burada değinmek istediğim katı,sıvı,gaz hali dışında toplamda 10'dan fazla da hali vardır. bu durumlar içerisinde de elbet ki havanın bir mevcudiyeti olmalı. bu bilgileri bilhassa bilgi edindiğim yeni bir kitaba dayanarak anlatmaktayim. tam bitirmedim o sebeple bildiklerim üzerinden bir çağrışım yapmaya çalıştım.
  Ekrem KILIÇ 11 Ekim 2017
 • +1
  @Ekrem kılıç
  Maddenin 10'dan fazla hali olduğuna dair yapılmış bilimsel deneyi ya da çalışmanın kaynağını aktarmanızı rica ediyorum. Ve de bahsettiğiniz kitabın adı nedir ?
 • +1
  @hüseyin önder , sorunu ben şu şekilde anladım ''içinde hava olmayan ortam büzüşür dolayısıyla uzayın büyük çoğunluğunda hava yoksa neden büzüşmüyor ve neden gezegenler gelip birbirine yapışmıyor yada çarpmıyor?''
  eğer soruyu doğru anladıysam benim cevabım şudur : dünyada vakumlanan pet şişe içinde hava olmadığı için değil dışında hava oduğu için büzüşüyor .biraz daha açaçak olursak şişenin içinde hava var ve bunun bir basıncıvar, şişenin dışındada hava var ve bununda bir basıncı var (açık hava basıncı) .şişenin içindeki basınç ile şişenin dışındaki basın bir birini dengeliyor ve şişe şekli bozulmadan duruyor , ama biz vakumladığımızda içerideki basıncı düşürüyoruz hatta sıfıra indiriyoruz dış çeperdeki açık hava basıncını dengeleyecek bir iç basınç kalmadığından buda kutuyu büzüyor . yani tekrar söyleyecek olursak kutuyu büzen içinin boş olması değil dışından gelen basınçtır ve bbunu dengeleyecek bir iç kuvettin olmayışıdır . ancak aynı şey uzay için elbette geçerli olmaz . çünkü bildiğimiz kadarıyla , kutunun dışı olarak adlandırdığımız dış ortam , uzay için geçerli değil yani uzayın bir dış ortamı yok . ki varsa bile uzay buna rağmen hala büzüşmüyorsa o zaman şunu söyleyebiliriz ,o dış uzaydada hava yok eğer olsaydı onun başıncı bizi büzüştürürdü .
  murat kaya 12 Ekim 2017
 • 0
  4 temel elementten sonra (Toprak, Hava, ateş ve Su) bir de 5nci bulunan element; "tahta" idi değil mi? Yoksa "kütük" müydü?
 • +1
  Kauçuk o kauçuk....
  Ekrem KILIÇ 12 Ekim 2017
 • +2
  Kütle çekimini de bir başka çeşit vakum ortamı olarak düşünürseniz neden atmosferin dünyaya çoğunlukla bağlı olduğunu anlayabilirsiniz. Atmosferin yoğunluğu ve basıncı değişkendir. Bir pet şişedeki gibi belirli bir sınırdan sonra vakum ortamına ulaşmaz. Bu nedenle atmosfer içerisinde yatışkın durumda seçilen herhangi bir hava molekülüne etki eden kuvvetler dengede olacaktır. (ağırlık ile akışkan kaldırma kuvvetinin sıvılardaki dengesi gibi)
  Vide supra 12 Ekim 2017
 • 0
  Evet, kauçuk olmalı bence de...
  Kutsal Bilge 14 Ekim 2017
 • 0
  uzay ortamı boş bi ortam deyilki kuantum çalkantıların olduğu bi alandır. içi havayla dolu bi pet şişeyi denizin derinliklerine indirirseniz yani ortamı yoğunlaştırırsanız büzüşecektir. bu durumu sadece möleküler yanı uzay ortamını sadece möleküler ortamla işişkilendirip bakış açısını öyle yönlendirmek doğru olmamalıdır. her şey olabilir.çok yönlü çok faktörlü düşünülmeli diye düşünürüm. mesela karanlık enerji gibi
  Yunus Ilik 04 Kasım 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap