• +2

  Bir madde mutlak sıfıra ulaştığında atomların tüm hareketleri duracağı için madde görünmez mi olur

  Adem K 28 Eylül 2017
 • +1
  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/33167/
  Bu linki oku arkadaşım eminim yararı olacaktır. Dİğer yandan sorunun cevabını bilmiyorum. Eğer öğrenirsen buraya yazıver bende öğreneyim.
 • -3
  kusura bakma dostum ama ben tam olarak alamadım mutlak sıfır ne? , mutlak sıfır hacime mi ulaşsa, mutlak sıfır sıcaklığına mı ulaşsa ? kast ettiğin mutlak sıfır nedir?
  murat kaya 29 Eylül 2017
 • +1
  0 Kelvin
  Adem K 29 Eylül 2017
 • -2
  Görünmez olması için gelen ışığın içinden geçmesi lazım.Karanlık madde ışık ile etkileşime girmez.Fakat evrende 0 kelvin sıcaklığında bir kaç yer vardır.Halbuki karanlık madde evrenin %30 unu oluşturur
  Mr.Physics 30 Eylül 2017
 • 0
  Hayır kast etmeye çalıştığım şey içinden gecebilecegimiz tarzda bir görünmezlik değil , onun varlığını görerek algılayabilir miyiz tarzında bir görünmezlik.
  Adem K 30 Eylül 2017
 • +2
  Sorunuz aslında akıllıca sorulmuş bir ikilem gibi. Bir madde 0 kelvine getirilebilmişse eğer bu zaten elektromanyetik dalgalar ile etkileşmemesi ile mümkün olabilir gibi. Böyle bir madde de termodinamik dengeye ulaşmak için mutlaka absorbladığı elektromanyetik dalgayı yaymayı isteyecektir ki bu da maddenin mutlaka sıfırdan büyük bir ortalama kinetik enerjiye sahip olduğu anlamına gelir. Yani bir genelleme yapacak olsaydım zaten görebildiğimiz nesnelerin asla 0 kelvin sıcaklığında olamayacağını söylerdim.

  Fakat daha önce de üzerinde konuştuğumuz ve @Kemal'in de paylaştığı deneyler/konular çok fazla teknik ayrıntıya sahip. Genel olarak hatırladığım ise deneylerde -kelvin sıcaklığına ulaşmanın mümkün olduğu fakat bunun sıfıra ulaşmadan gerçekleştiği yönünde. Yani sıcaklığın bir sayı doğrusundaki değerlerden çok döngüsel bir niceliği olduğundan bahsediliyor.
  Vide supra 02 Ekim 2017
 • 0
  Peki madde - Kelvin de iken görebilir miyiz ve hala soruma tam olarak cevap bulamadigimi ifade etmek istiyorum .Yine de bilgilendirme için sağolun
  Adem K 02 Ekim 2017
 • 0
  Bir kara deliği görebildiğiniz kadar görürdünüz.
 • 0
  Kara deliğin varlığını algilayabiliyoruz burada bahsettiğimiz ise daha farklı bişey yanından geçen ışığı absorblamiyor. Göremezsiniz demek bu kadar zor olmamalı..
  Adem K 03 Ekim 2017
 • 0
  Görmek, kaynaktan çıkan veya kaynaktan yansıtılan fotonların alınması ile mümkündür.
  Siz görünmezlik peşindesiniz.
  Görünmezlik iki şekilde oluyor. Ya fotonların objeden tamamen farklı açılara yansıtılması ile obje hakkında hiç bilgi vermemesi (daha çok askeri amaçlı kullanım şekli bu),

  Ya da objenin arka planından gelen fotonları engellememesi ve objeyi bir bakıma delip geçmeleri ile ...(Yani cam gibi ama daha fazla frekansta-tümünde -geçirgen. Bu tür teknoloji çok zor. Bazılarında kamera ile arka plan görüntüsünü yüzeye yansıtma çabası var. Ama çok ilkel...)
  Üçüncü bir tür görünmezlik ile bukelamun misali, ortama uyum kamuflaj ama konu dışı.

  Eksi kelvindeki nesnenin durumu hakkında yeterli bilgimiz yok. Çünkü gözlemlediğimiz ortamın, doğal ve gerçek bir durumuna ait değil.
  Eksi işareti, enerji emme-toplama potansiyeli olduğunu gösteriyor. Foton yaymadığı gibi, gelen fotonları da özümseyecek demektir.

  Şimdi siz ortada hiç fotonun geri dönmemesinden faydalanarak ( tersten görme işlemi ile) orada bir nesne olduğunu göreceksiniz.
  Ama görmenin doğasına uygun olmadığı için, aslında "göremediğinizi göreceksiniz."
  Fotonlar içinden geçmeyecek. Yansımayacakta, yaymayacakta. Foton kaynağı olmadığı için göremeyeceksiniz. Ama hiç foton gelmediği için, gölgesini göreceksiniz.

  O yüzden yukarıda verilen cevaplar size, bu tuhaf durumu anlatıyor ama göremiyorsunuz.

  Eksi kelvin ortamında deneyleri incelemek ve onlardan sonuçları almak lazım.
  Görebilirsiniz ya da göremezsiniz demek, bu nedenle çok zor.
  Bu deneye katılmamış birisinin net cevap vermesi de doğru olmaz. Her durumda Yalan söylemiş olabilir.

  ..."Görünmez olması için gelen ışığın içinden geçmesi lazım"...
  ..."zaten görebildiğimiz nesnelerin asla 0 kelvin sıcaklığında olamayacağını söylerdim"...
  ..."kara deliği görebildiğiniz kadar görürdünüz"...
 • 0
  Bu açıklayıcı oldu tahmin ettiğim gibi teşekkürler
  Adem K 03 Ekim 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap