• 0

  Aynı kütleye ve aynı yoğunluğa sahip bir kara delik ile beyaz deliğin uzay-zaman da karşılaştığını düşünelim. ----

 • 0
  Aynı kütleye ve aynı yoğunluğa sahip bir kara delik ile beyaz deliğin uzay-zaman da karşılaştığını düşünelim. Beyaz deliğin ışınları itme sınırı kara deliğin olay ufku sınırı karşılaşınca ne olurdu ?
  Tam olay ufku ile beyaz deliğin ışınları dışarı itme sınırı esnasında ki uzay-zaman hakkında ne söyleyebilirdik varsayımsal olarak ? Beyaz delikler, kara deliklerin bir çıkışı olarak düşünülüyor. İki yapı arasında bir solucan deliği aracılığı ile bu enerji ve kütle aktarımının gerçekleştiği teoriksel olarak düşünülüyor.
  Fakat ya A kara deliği B beyaz deliği ile karşılaşsa idi ve fiziksel doğaları hariç neredeyse özdeş maddeden ve enerjiden meydana gelse. ( Kara deliğin ve beyaz deliğin farklı işlevlerini unutmadan) Bu durumda:
  1-) Kara delik beyaz deliği yutar mıydı ?
  2-) Beyaz delik kara deliği iter miydi ?
  3-) İvme ile kütle çekiminin birbirini tamamlaması gibi; kara deliğin çekme ve beyaz deliğin itme kuvveti birbirini dengeleyip birbirleri etrafında düzenli bir yörünge yaratabilir miydi ?
  4-) Eğer 3 gerçekleşse idi; bu durumda oluşan yeni " hybrid kara delik " karakteristik özellikleri ve kütleçekimi hakkında neler söylebilirdik ?

  Neredeyse çok az bilimsel dayanak taşıyan sorular olduğunun farkındayım fakat düşünmenin bilimsel ya da felsefi sınırları yoktur. Hele ki hayal gücünün. Tüm bu varsayımları başlı başına bir evren olan beyinlerinizde hayal ederseniz ne tür yorumlar çıkardı ?
 • 0
  Manyetik kutuplarından püskürttme olayını ilk defa duyuyorum biraz daha anlatabilir misiniz ? Ya da kaynak falan varsa çünkü fazla veri yok ak delikler ile ilgili.
 • 0
  öncelikle benim kendi karadelik teorimde çökme açısının 90 üzerinde olduğu durumlar olarak açıklamıştım....ak delik mevzusunu tamamen es geçmişim...(soruyu gördüğümden berri yaklaşık 7 saat uzun uzun zihin deneyi yaptım)
  teorimdeki karadelikler yoldaki çukurlar ise (yol=uzay-zaman), akdeliklerin yoldaki tümsekler olarak ele aldım...şimdi çöküntüyü kütle yapabiliyor lakin uzay-zamandaki tümsekleri neyin oluşturabileceğini bilemiyorum...(belki @burtay hocam veya @necmi hocam buralardaysa el atabilirler)
  sizin sorunuza gelirsek tamamen aynı boyutlardaki (kütle, çap vs...) bir karadelik ile ak delik karşılaştıklarında tümseğin çukuru doldurduğunu ( çukurun tümseği kapladığını ) varsayıyorum...yani orada eğilip bükülen uzay-zamanın düzleşeceğini...
  eğer karadelik > akdelik ; 2x karadelik 1x akdelik = 1 karadelik (tam 1 değil açıkcası birleşmeden kaynaklı açığa çıkan enerjiyi hesaba katmadım lakin anlaşılır olsun diye 2x ve 1x örneklerini verdim)
  yani bütün bu söylediklerim sadece ve sadece benim kendi teorime aittir yani bilimsel hiçbir dayanağı bulunmamaktadır...
  saygılarımla iyi çalışmalar :)
 • 0
  Teşekkür ederim yorum için , sizede iyi çalışmalar.
 • 0
  soru gayet güzel olmuş ben elimizdeki bulguları ele alacağım; kara deliği ak delik ile birbirine bağladığı düşünülen solucan deliğinin farklı boyutlara açılma ihtimali olabileceği gibi ( oraya giren ışığın bile büküldüğü bir yeniden işlenme gibi sistem olduğunu biliyoruz bu başka bir evrenin fizik yasalarına karşın düzenleme gibi birşey olabilirmi ? .. ) her gidişin bir dönüşü vardır diyerekten bir akdeliğinde aynı evrende bulunma ihtimali bence vardır
  onur cem dağ 19 Eylül 2017
 • +1
  beyaz deliklere hiç bir maddenin giremeyeceği kara deliklerin tam zıttı oluşu bir şehir efsanesi. orada bulunmayan hiç birşeyi etrafa saçmazlar etrafında yörüngeye girmiş sarmallar halindeki madde yığınları kendilerine çeker ve benimde tam hakim olmadığım dinamiklerden kaynaklı pulsarlardan aşina olabileceğiniz şekilde manyetik kutuplarından geri püskürtür. ve evet merkezlerinde kara delik bulunur.
  venividi 20 Eylül 2017
 • 0
  Karadelik'in zıttı özellikteki "akdelikler" hakkında hiç bir (güvenilir) bilgim yok.
  Bazı noktalardan benzer olsa da pulsarlar hakkında da bilgim kısıtlı. Bu nedenle, Ömer Bey'in tavsiyesisine uyamıyorum.

  Diğer yandan, Veni vidi'nin pulsar merkezlerindeki karadelikten bahsedişi ilgimi çkti. Teşekkürler.
 • -1
  @Burtay bey merhaba, pulsarlar çok hızlı dönen nötron yıldızları diye biliyorum. Veni vidi pulsarların merkezinde kara delik bulunur mu demek istedi tam anlamadım. Neyin merkezinde kara delik bulunur demek istedi onu da anlamadım. Bize direk kaynaklarını atsa mükemmel olur venividi çünkü görünen o ki bilmediğim çok şey var ak delikler hakkında.
 • 0
  merkezinde kara delik olan şey beyaz delikler gözlediğimiz şey etrafındaki gaz madde yığınlarının hareketi. Pulsar benzetmesini ikisininde manyetik kutuplarında yaşanan salınım için kullandın ve bu önemli bir benzetme. kaynak yok.
  venividi 20 Eylül 2017
 • +1
  2006’DA AK DELİK GÖRMÜŞ OLABİLİRİZ

  Birçok fizikçiye göre ak delikler gerçek değil ve az sonra sebebini anlatacağım. Ancak bu kez fizikçilerin gerçekten zor durumda kaldılar; çünkü pratikte imkansız olsa da uzayda bir ak delik görmüş olabileceklerini düşünüyorlar:

  NASA’nın Spitzer kızılötesi uzay teleskopu 14 Haziran 2006’da, uzayda kısa süreli büyük bir ışık patlaması tespit etti.

  NEDEN SÜPERNOVA DEĞİL?

  Normalde bu patlamayı süpernovalarla (adı üstünde, patlayan yıldızlar), hipernovalarla (süpernovadan 100 kat güçlü patlamalar), aktif kara deliklerle veya antik galaksilerin merkezindeki aktif süper kütleli kara deliklerin ışığıyla açıklayabilirdik.

  Ancak başaramadık: Güneş’in çekirdeğindeki nükleer füzyon reaksiyonlarından milyon kere trilyon kez daha güçlü olan bu gama ışını patlaması (doğadaki en güçlü ışık ışınları) tam 102 saniye sürmüştü; ama astronomi kataloğunda GRB 060614 olarak geçen patlamanın olduğu yerde yıldız yoktu!

  Bu patlama bir kuasar da olamazdı, çünkü süper kütleli aktif kara deliklerden oluşan kuasarlar 102 saniye değil, yüz milyonlarca yıl boyunca parlamaya devam ediyor ve kara delik çevredeki gazı yutup tükettikten sonra sönüyor.

  Geriye çarpışan kara delikler ve nötron yıldızları kalıyor; ama uzaydaki altın atomlarını üreten, dolayısıyla da Dünya’daki altının kaynağı olan nötron yıldızı çarpışmaları sadece 2 saniyelik bir gama ışını patlaması üretiyor. Bu durumda en düşük ihtimal ciddiye alınıyor: Ak delikler.
  http://khosann.com/kara-deliklerin-tersi-ak-delikler/
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap