• 0

  Durgun halden ışık hızına kadar çıkan bir araç düşünelim bu hız değişimi sırasında sınır hıza ulaşıncaya ki sürede ve daha sonrasında aracın gölgesinde nasıl bir değişme olur?

  onur cem dağ 06 Eylül 2017
 • +1
  Bir foton kaynadığından başladığı harekette ışık hızın " aynı anda " ulaşır. Kademeli ivmelenen bir aracın ışık hızına ulaşana kadar gölgesinin aynı kademeli oranda " uzaması " gerekirdi belkide.
 • 0
  ışık hızına yaklaşması görüntüyü gözümüze ulaştıran fotonlar ın hızına yaklaşması anlamına geliyor. ve bu yüzden mesafe kat ettikçe fotonlarla bisikletin hızı eşit olucak bu yüzden bisikletin belli noktasına değip o naktadan zemine ordan bizim gözümüze ulaşıp görüntü oluşturana kadar bisiklet yol katetmiş olucak bu yüzden abuk subuk gölgeler bisikletin arkasında oluşabilir böyle düşünüyorum
  onur cem dağ 07 Eylül 2017
 • 0
  başka fikirler çok işe yarayabilir ?
  onur cem dağ 07 Eylül 2017
 • 0
  Işığın araca olan yönüne göre gölge değişik hareketlerde bulunur ve araç içerisindeki kişi ile araç dışındaki kişinin gölgeyi görmesi de ışık hızına ulaşma seviyesinde farklılıklar olacaktır. misal ışık kaynağımız değişmeyen bir açı ile aracın önünden geliyorsa aracın gölgesi arkada ışık hızına ulaşana kadar değişmez, bu durumu aracın içindeki ve aracın dışındaki kişi aynı boyutta gölgeyi görebilir. ışık kaynağı aracın arka tarafında değişmeyen bir açı ile geliyorsa ışık hızına ulaşana denk gölgemiz aynı boyutta kalır ışık hızında ise gölge yok olur, aracın içindeki kişi ışık hızında artık gölge görmez ancak araç dışındaki kişi gölgeyi görmeye devam eder. Not: bu deney zeminin sınırsız bir düz alan ve ışık kaynağı ile araç arasındaki açı herzaman sabit olduğu kabul edilirse geçerlidir, dünyada düşünülürse açının değişmesine bağlı gölge boyutu değişecektir ;)
  recep toksarı 19 Eylül 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap