• 0

  Etrafta dolaşıp bir şeylerle uğraşırken daha az zamana maruz kalırız. Der İnterstellar. Daha az zamana maruz kalmak nedir?

  Sibel Atasoy 05 Eylül 2017
 • 0
  Daha az zamana maruz kalmak demek eğer sizi yanlış algılamadıysam; hızlı haraket etmek demek ya da bir tekilliğe yakın olmak demektir. Çünkü hız, kütleçekimi, tekillikler daha az zaman dalgasına maruz kalmamıza sebep olur.
  Eğer etrafta dolaşıp bir şeyler yapmaktan kastınız tamamı ile insanda ki zaman algısı ile alakalı ise bambaşka bir cevap verilir bu soruya.
 • 0
  Ben de çift anlam buldum sizin dediğiniz gibi o sebeple fikir alış verişi yapmak istedim sanırım. Örneğin, kendini bir şeylere kaptırınca zamanı unutursun. Evet ama zaman benim zaten o halde bir şeylerle uğraşırken kendimi unuturum bu durumda o şeyler tarafından yutulmuş olurum. Diğer taraftan bu görüşün tam tersini de çıkarsayıp onu da savunabilirim (galiba bugün kafam bulanık, özür)
  Sibel Atasoy 05 Eylül 2017
 • 0
  zamanın bizi çürütmesini ele almış olabilir beynimizi odaklı olarak birşeyler üzerinde çalıştırarak zamanı daha değerli harcarız bizi harcamasına izin vermemiş oluruz boş durarak bence bu anlamda kullanılmış ama birçok anlamı var
  onur cem dağ 05 Eylül 2017
 • 0
  İnsanların zaman algısının fiziksel ya da zihinsel uğraşlarla değişiklik göstermesinin, mevzubahis film içerisinde ön planda olan zamanın göreceli olduğu fikrini desteklemek ya da daha iyi vurgulamak amacıyla kullanılan bir metafor olduğunu düşünüyorum. Yanılmıyorsam einstein da fikirlerini daha iyi açıklamak amacıyla zamanında bu tarz bir benzetme kullanmıştı.
  Vide supra 06 Eylül 2017
 • 0
  Etrafta dolaşmak ile uzay içinde hareket etmekten bahsediliyor anladığım kadarıyla.
  Uzay içindeki hareketimizarttıkça (=hızlandıkça), zaman içindeki hareketimiz azalır.

  Evrendeki maksimum hız ile dolaşan ışık ışınlarını düşünelim.
  Uzay içindeki hızları 3.10^8 km/saniye'dir.
  Zaman içindeki hızları ise 0 km/saniye olmalıdır.
  Hızının tamamını evrendeki gündelik işleriyle uğraşmaya, dolaşmaya harcayan ışık ışını zaman içinde hareket etmez.
  Zamana maruz kalmaz yani yaşlanmaz.
  Büyük patlamada doğmuş ışık ışını hala 0 yaşındadır.


  Wolf Larsen 08 Eylül 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap