• +1

  Hareketin göreceli olması sonucunda zaman neye göre genişliyor?

  Hasan Er 22 Ağustos 2017
 • +1
  Kimin kime göre hareket ettiği göreceli diye biliyorum. Fakat şöyle bir durum söz konusu. Bilinen bir hikaye vardır. Siz ışık hızının sınırlarında seyahat edip tekrar Dünya'ya dönseydiniz ikiz kardeşinizden daha genç olurdunuz diye. Fakat hareket göreceli ise neden zaman ikimiz içinde birbirimize göre daha yavaş akmıyor, yani neden sadece uzay gemisinde hareket eden için yavaşlıyor?
  Hasan Er 23 Ağustos 2017
 • -2
  öncelikle zaman yavaşlamıyor uzay gemisi hızlanıyor dünya ise normal zaman yani bizim kabul ettiğimiz zaman akımında . Zaman hep aynı , evrendeki madde yoğunluğuna ,kütleye ve hareket varsa hıza bağlı olarak değişiklikler gösteriyor . buna göre sorularınız varsa sorabilirsiniz seve seve cevaplarım :)
  onur cem dağ 23 Ağustos 2017
 • +1
  Hasan Er çok güzel ve zor bir soru sormuşsun. Herkesin cevap verebileceği bir soru değil. Ben bu konu üzerinde daha önce araştırma yaptığım için cevabı biliyorum.
  Şimdi ilk olarak soruyu net olarak açıklayalım: Einstein'ın görelilik kuramına göre hareket görelidir. Hareket eden bir cisim gördüğünüzde o cisim size göre hareket ediyordur. O cisme göre de siz hareket ediyorsunuz o sabittir. iki yaklaşım da kendi referansına göre haklıdır ve bunun aksini ispatlayacak bir deney söz konusu değildir.
  Şimdi ikiz kardeşlere gelelim. Kardeşlerden biri sabit olduğunu düşünüyor, ve kardeşini de yüksek bir hızda uzay gemisiyle hareket ediyor ve belli bir süre sonra kendisinin yanına dönüyor gibi görüyor ve bir bakıyor ki kardeşi hala genç, kendisi ise yaşlanmış. Yaşlı kardeş diyor ki: "sen hareketliydin, ben sabittim dolayısıyla senin için zaman daha yavaş aktı ve bana göre genç kaldın." Genç kardeş de diyor ki "ben sabittim, sen hareketliydin. Ben büyük bir cismin kütle çekimi etkisinde kaldığım için zaman benim için daha yavaş aktı dolayısı ile ben daha genç kaldım"

  Genç kalan kardeşin, kütle çekimi etkisinde kaldığını düşünmesinin 2 sebebi olabilir.
  Birincisi: Gerçekten hareket etmemiştir, büyük kütleli bir cismin kütle çekimi etkisinde kalmıştır. ve dolayısıyla onun için zaman daha yavaş akmıştır.
  İkincisi: Genç kardeşin bulunduğu uzay gemisi hareket etmiştir ve dolayısıyla belli bir hıza çıkabilmek için hızlanması gerekmiştir. Hızlanma sırasında uzay gemisi kardeşin üzerine bir kuvvet uygulamıştır (arabada gaza basınca, içindekilerin geriye doğru savrulması gibi). Bu ivmelenme hareketi ile kütle çekimi Einstein'a göre birbirine özdeştir ve birbirinden ayırt edilemez. Dolayısıyla genç kardeş bu ivmelenme hareketini kütle çekimi sandı ve kendisinin hareket etmediğini, diğer kardeşin hareketli olduğunu düşündü.

  Şimdi yukarıdaki durumlara göre kimin gerçekten hareketli olduğu konusunda fikir yürütebilir miyiz?
  Mehmet Ali 24 Ağustos 2017
 • 0
  Mehmet Ali Bey çok teşekkürler. Olayı anladım.
  Hasan Er 24 Ağustos 2017
 • 0
  Rica ederim. Anlaşılmayan bir nokta varsa sorabilirsiniz.
  Mehmet Ali 25 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap