• 0

  Yerçekimsiz ve sürtünmesiz bir ortam yapılsa'' oraya bir top benzeri bir şey koyulsa ve dünya dönmeye devam etse o topu a şehrine koyduk topu b şehrinde bulabilir miyiz ?

  Yasin Menekşe 29 Temmuz 2017
 • 0
  dünyanın atmosferini tamamen yoksaıp sadece eliptik yapısı kalsın ve birde dünyaya temas etmeyen bir top, eğer böyle düşünüyorsanız dünya döner top dünyaya hiçbir şekilde bağlı olmazsa herhangi bir etkene maruz kalmazsa hareket etmez yani dünyanın her yerine bulabilirsin dünya ile arasında metrelik mesafe bile olsa ama dünyanın kendi atmosferi olduğu için böyle bir şey ... :D
  onur cem dağ 29 Temmuz 2017
 • 0
  @Sayın Mehmet Ali Ay'da atmosfer yok diye biliyorum ve kütleçekim de çok az.Aynı yere neden düşmüyoruz?
  Mr.Physics 31 Temmuz 2017
 • +1
  Dünya kendi etrafında saatte 1600 km/saat gibi bir hızla döner. Kütle çekimi ve sürtünme kuvveti yüzünden dünya yüzeyindeki herşey aynı hızla dünyayla birlikte hareket eder.
  Bir topu belli bir yükseklikte sürtünmenin ve kütleçekiminin olmadığı bir ortama ilk hızını dünyanın dönüş hızından bağımsız şekilde 0 km/saat olarak bırakabilirsek; top dünya yüzeyindeki bir gözlemci tarafından doğudan batıya doğru 1600 km/saat hızla hareket ediyormuş gibi görünür.
  Yelkan Kafkas 29 Temmuz 2017
 • 0
  Kendimiz arabanın içindeyken araba ani hareket ettiğinde geriye doğru yaslanırız,fakat arabanın hızına ulaşınca yani belli süre geçtiğinde arabayla birlikte hareket etmiş oluruz.Dünya'da zıpladığımızda farklı bir yerde olmamamızın sebebi atmosfer sayesinde dünya ile birlikte hareket etmemizdir.Atmosfer olmadığına göre zıpladığımızda farklı bir şehirde oluruz.
  Fakat ayda atmosfer yok,orada da zıpladığımızda farklı bir yerde olur muyuz?Kafamı kurcalayan soru da bu
  Mr.Physics 29 Temmuz 2017
 • 0
  Dünya üzerinde yerçekimsiz, sürtünmesiz bir ortam yapıldığını farz ettik ve oraya bir top koyduk. Bu ortamın ekvatorda olduğunu düşünelim. Serbest bıraktığımız top, dünyanın dönüşünden kaynaklanan 0.034 m/s²'lik ivme sebebiyle bıraktığınız yerden dik olarak yukarı doğru hareket edecektir.
  Dünya üzerindeki hareketimizin atmosferle bir alakası yoktur. atmosfer bizi bir yerden başka bir yere taşımaz sadece dünya ile beraber hareket ettiği için bize engel çıkarmaz o kadar. Dünya atmosfersiz olsaydı bile yine zıpladığımızda aynı yere düşerdik. Çünkü biz de dünyanın dönüşü ile aynı hızda saniyede 465 m) hareket ediyoruz. ayağımızı yerden kestiğimizde bu hız sıfıra inmez ve 465 m/sn hızla dünya ile birlikte hareket etmeye devam ederiz.

  Not: (465 m/sn ekvatordaki açısal hız)
  Mehmet Ali 30 Temmuz 2017
 • +2
  Aklıma şu soru geldi.Ayda atmosfer yok.Kütle çekim de çok az var.Şimdi biz ayda zıplar isek farklı bir yerde mi oluruz?

  Mr.Physics 30 Temmuz 2017
 • 0
  konumuna tamamen doğrusal zıplayıpçıkış doğrultuna doğrusal inebilirsen neden olmasın :D
  onur cem dağ 30 Temmuz 2017
 • 0
  Diyelim ki uzayda 1 metre çapında bir göktaşının üzerinde ayakta 500 m/sn hızla ilerliyoruz. Bu kadar küçük bir göktaşının çekim gücü de yok sayılabilecek kadar azdır. Ayaklarımızı bu göktaşının üzerinden kaldırıp 1 saat sonra ayağımızı geri indirdiğimizde ne olur? Göktaşı ayağımızın altında olur mu? olmazsa nerede olur?
  Mehmet Ali 31 Temmuz 2017
 • +1
  Burada "KÜTLE ÇEKİMİ" diye ısrarla kabul ettiğiniz teorinin aslında olmadığı , tam tersi "KÜTLE İTİMİ" nin kendini gösterdiği andır.
  Şöyle ki ;
  Uzayda kendi ekseni etrafında dönen hiç bir küresel cisim , kendi oranıyla kıyaslandığında , dikkate değer bir orana sahip olan nesneleri yüzeyinde tutmaz cisim üzerine düştüğü anda ,dönüşüne bağlı olan ivme ile o cismi savurur. (Örnek :Ay,onca kratere rağmen üzerinde tek bir gök taşı görülmemektedir.)
  Bu kural belli bir cüsseye kadar geçerli olmasına rağmen, kürenin kendi cüssesi ile düşen cismin cüssesinin kıyaslamasında , cisim aleyhine cüssenin küçük olması ise o cismin küre tarafından "KÜTLE İTİMİ" standartlarının dışında kaldığı ve kürenin kendi ekseni etrafında yapmış olduğu hızdan etkilenmediği için zeminden tekrar uzaya zıplayamaz. Bu teorime ek olarak ısrarla diyorum ki çapı 1km olan ve zemine herhangi bir şekilde sabitlenmemiş bir betonarme insan yapımı küre yapacak olursak bu küre süratle hızlanarak saatte 6660km hızla doğuya doğru yuvarlanıp ,dünya üzerinde 2. turdan sonra uzaya fırlayacaktır.
  Bu anlattıklarıma dayanarak , bu soruyu soran Değerli Sn . Yasin Menekşe arkadaşıma sormak isterim ; sözünü ettiğiniz topun çapı ne kadar metredir?
  Eğer bu çap r= 150-200m etrenin altında isetop durduğu yerde durup durur,yok eğer bu değerlerin üzerinde ise mutlaka "KÜTLE İTİMİ" ile dünyada 2 tur dolandıktan sonra dünyanın dönüşünün tersi istikametinde yer küreden bir uçak gibi havalanarak ayrılır.
  Saygılarımla...
  Muzaffer Erdem
  muzaffer erdem 01 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.746 kullanıcı

Giriş Yap