• 0

  İnsanlığın bir sonraki evrimsel basamağı sizce hangisi olabilir ?

 • 0
  0-)Çokta uzak olmayan bir gelecekte biz insanlar şuan olduğumuzdan ne kadar farklı olacağız ? Örneğin gelecekteki insanlar genetiği, gen modifikasyon teknikleri ( CRISPR gibi ) değiştirilip, bulunduğu gezegene, uzay-zaman koordinatlarına uyum sağlayabilen ve bizim şuan sahip olduğumuz vücut ve zihin fonksiyonlarında açık ara daha fazlasına sahip bir ÜSTİNSAN mı ?


  1-)Sonsuz sayıda farklı geleceğe gebe bir şuan için belki de daha gerçekçi olmalıyız fakat gerçek dediklerimizin bilimin ışığında değişmesi olası ve kabul edilebilir oluşu yüzünden şuan sahip olduğumuz gerçekliğin çok dışında olan bir gerçekliği gelecek için kafamızda oluşturabiliyoruz. Bunun en büyük sebebi evrim, gelişim, düşünce devrimleri ve bilimin o bitmek bilmeyen yaratma, anlama dinamiği. En azından benim düşüncem buna yakın.

  2-) İnsanlığın gelecekteki evrimsel basamağına ikinci örnek ya da teori kuşkusuz şuan bile hayatlarımızın ya da başkalarının hayatlarını etkilemiş durumda. Buna sadece biyoteknoloji demek doğru olmaz. Buna insan-makine birleşiminin onlarca türevi demek doğru olur. Beyin- bilgiyar ( BCI ) arayüzünden biyonik elektronik proteze kadar tüm türevler. Bu noktada insan vücudunun ve insan aklının limitleri ve zaafları makineler tarafından yeniden tanımlanabiliyor. Bu makineler, bizim sahip olduğumuz gerçekliğin daha fazlasını görür, duyar, hisseder, tadar ve koklar. Belkide hiçbir zaman sahip olamayacağımız algı seviyesine ve umwelt'e sahiptir bu makineler. Burada bahsettiğim makine daha çok etrafımızda gördüğümüz ve belirli bir çalışma prensibi olan, bizi kolay ve zor işleri yapmaktan kurtaran makineler değil. Bahsettiğim makineler, insan vücudunun işlevselliğini kazanması için ya da insan vücudunun limitlerini ve yine insanın gerçekliğini arttırmak amacı ile insanlar tarafında tasarlanmış makineler. Mesela bizler, elektromanyetik spektrumun 400nm-700nm arasındaki görünebilir ışıkları görebiliyorken yine bizler tüm elekromanyetik tayfları görebilen teleskoplar yapıyoruz. 20KHz ses (frenkans) dalgasından fazlasını duyamayan bizler GHz seviyesinde sinyal alıp gönderebilen uydular yapıyor ve bu uyduları uzaya fırlatıyoruz. Onlarca örnek verebiliriz fakat her şeyin sonunda insan, YAPAY ZEKA çalışmaları ile tüm bu gelişmelere farklı bir boyut getiriyor. Çünkü yapay zeka, insan beyninin bir kuşa bakıp uçak yapmayı nasıl ve neden hayal etmesi ile ilgili değildir. Yapay zeka bu süreç boyunca insan zihninde gerçekleşen tüm zihinsel fonksiyonları, bir bilgisayarda ya da robotta gerçekleştirme çabasıdır. Bu noktada beyinlerimiz ile doğayı taklit edip yeni şeyler üretirken, yaratırken diğer yandan yine aynı beyin ile, kendi beynimizi dijital bir ölümsüzlüğe nasıl diye uğraşıyoruz. Bu bence mükemmel bir uğraş insanlık adına. Sonuç olarak eğer insan beynini ya da insan zihnini farklı bir dijital ortama yükleyebilirsek, bu insanlığın en büyük başarısı olacaktır kuşkusuz. Yapay zekanın ulaşamadığı ya da tam olarak taklit edemediği iki nokta insan bilinci ve özgür irade. İşte bu yüzden şuan elde ettiğimiz biyoteknolojik gelişmeler daha çok insan vücudunun limitlerini bu yapay zeka temelli makineler ile genişletmek üzere. Fakat insan zihnini bir makineye ya da başka bir yaşam form temelli yapıya aktardığımız zaman bu varlık formu en başta bahsettiğim ÜSTİNSAN formundan çok farklı olacaktır. Çünkü en başta bahsettiğim ÜSTİNSAN'nın gerçeklik limitleri " karbon temelli " kompleks aminoasit işlemlerine dayanır iken, insan zihnini aktaracağımız formun X temelli ( hidrojen, silikon, X ) oluşu bizlere daha büyük bir gerçeklik alanı verecektir.

  Sizce üçüncü bir teori var mıdır bu evrimsel basamağa ilişkin ?
 • 0
  Son maddenizdeki ayrıntı zenginliği bir çok açıdan konuyu ele almış.
  Bu konu hakkında geliştirilmiş bir fikim yokama önerilenleri kabule açığım ki şu sira Kim Stanley Robinson'un 2312 isimli romanını okuyorum. Kendisi NASA'da da çalışmış, çok disiplinli eğitim almış bir biyolog ayrıca...
  Romanda, 2312 yılındaki insanlık için sizinde belirttiğiniz açılardan insanlığı ele almış, Mesela biseksüel. çift cinsiyetli, astroitlerdeki yaşama uydurulmuş çok uzun veya çok kısa insanlar. Çeşitli hayvanlardan çesitli gen transferlerinden (isteğe veya ihtiyaca göre) uzun ömürden, insan makine ortak yaşarlığına kadar bir çok farklı olasılığı ele almış...

  Sonuç, insanoğlu'nun zamanının ihtiyaç ve imkanlarına göre bir çok olasılığa açık olacağı ve bunları kullanacağına düşünüyor.
  Ama bunlar hep yapay, önceden tasarımlanmış üst insan modelleri.

  Doğal olarak gelişmiş bir üst insan için, evrimin doğal sürecine ve şartlara göre seçilim kurallarına tabiyiz. Bu konuda bir yorum yapamam.
  Çünkü, mesela, insanoğlunun elinde yaşamak, beslenmek ve üremek için her türlü kaynak ve imkan sınırsızca olsaydı taş devrinde, bence, insanlık hala o dönem de olurdu.
  İnsanın gelişimi, başetmesi gereken sorunlar ve büyüklükleri sayesinde olmuş hep...
  Gelecekte insanlığın yaşayacağı sorunlardae, gelişimini belirleyecektir bence...
 • 0
  Teknolojik tekillik
  Yelkan Kafkas 28 Temmuz 2017
 • 0
  bence insanlar çok güç hırslı olacak böylece dünyanın en büyük dini paraya tapmak olucak artık tüm devletler dinine önem vermeyip paraya önem vericek kapitalizm artıcak isyanlar adam öldürmeler ve birçok benzeyen şey artıcak
  Selmalito 29 Temmuz 2017
 • 0
  Kotu olasilikla zengin-fakir ucurumu daha da artacak. Teknoloji sirketlerinin sahipleri milyarder bir kucuk sinif olusturacak. Geri kalan insanlik ise muhtemelen ureme azligi ile zamanla azalip ortadan kalkacak.
  last black hole 08 Ağustos 2017
 • 0
  Iyi ihtimaldeyse teknolojiler ucuzlayip tum insanliga ulasacak ve hayatlarimiz daha da kolaylasacak. Tabi burda issiz kalma durumu olacağı icin evrensel calismama maasi gibi bir durum ortaya cikacak.
  last black hole 08 Ağustos 2017
 • 0
  Yakin ve orta vadeli değilde uzun vadeli dusunursek insanlik evrenin farkli köşelerine dagilip kolonizasyon kuracak. (isik hizi engeli gecilemezse)
  last black hole 08 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap