• 0

  Tanrı soyut olabilir mi?

  Dinçer Aydın 23 Haziran 2017
 • 0
  Islam dinine göre bile tanrı nın bir görünümü, cinsiyeti sesi vb. olmaz. Peki tanrı (en azından islama göre) soyut mudur?
  Dinçer Aydın 23 Haziran 2017
 • 0
  Tanrı fiziksel olarak görülemez, hissedilemez, duyulamaz. Tanrının varlığı sadece ruhsal olarak vardır. Belki de tanrı başka boyuttadır. O boyuttan o bizi görebiliyor ama biz onu göremiyoruz. Onun varlığını anlamaya beynimiz boyutsal olarak yetmiyor da olabilir.
  Hasan Er 24 Haziran 2017
 • -1
  1-) Soyutu tanımlamak için somutu tanımlamak gerekir. Eğer elinizde herkes tarafından kabul görmüş bir " gerçek " tanımı var ise; işte o zaman tanrı soyut mu diye sorabilirsiniz. Ve bu soruyu sorarken bu tanrı ve şu tanrı gibisinden spesifik bir tutum içinde olursanız; o halde elde ettiğiniz cevaplar genelden çok özel cevaplar olacaktır.
  2-) Gerçeği tanrı ile bağdaştıran bir bakış açısına göre bu sorunun bir önemi olmayacaktır çünkü tanrı, gerçeğin ta kendisidir. Bu bakış açısına sahip zihinler, kendi gerçeğini sorgulamak yerine diğer fenomenleri kendi " gerçeğini " referans alarak sorgular. Yani şuan ben gerçeği tanrı ile bağdaştıran ya da hakikati tanrı olarak tanımlayan bir zihin olsaydım bu soruyu görünce aklıma şu gelirdi; " Neyden bahsediyorsun, gerçek ve tek olan tanrıdır ve biz bu gerçeği, kendi gerçeğimize referans alıp diğer gerçeklikleri bunun üstüne kurarız. "
 • 0
  Soyut kısmı, insanın varoluşu dahil ister dinsel açıdan, ister bilimsel açıdan konuyu ele alınca; Neden ve sonuç ilişkileri zincirini takip edip, sonuçlardan nedene ulaştıkça, en sonunda "tüm nedenlerin" tek bir merkezde toplandığını ve ötesine geçemediğimizi görüyoruz.

  Soyut kısmı bu durumu kavrayışımızdaki eksiklikten kaynaklanıyor.

  Ama bana göre Tanrı çok somut ve nettir. Bu sadece soyut bir bakış açısı lsa da, O'nu her yerde, hatta şahdamarımdan bile yakın olarak farkedebiliyorum.
  Açıklama: 100 katlı gökdelenin yapısı içinde bir molekül olsanız, bina sizin için nedir? Nerededir? Somut mudur, soyut mu?
  Bence o molekülün durumundayız.
 • +1
  Tanrı İle Yaratıcı yı Karıştımayın
  Yaratıcı = Yaratandır.
  Tanrı = Üstün Varlıkdır.
  Yada Bazılarına Göre En Üstün Varlıkdır.


  Bazı Film Ve Ya Dizilerde Yaratıcı Ve ya Tanrı Olan Karakterler Görebilirsiniz.
  Örnek : Doctor Who ((Modern Seri) 4. Sezon Doktor)
  Kendisinin Kesinlikle Tanrı Oldugunu Söyleyebiliriz.,
  Hatta Evreni Yaratan Kişidir Kendisi.
  İnsanları Koruyan Yaratan Kişidir.
  Kendisi İnsan Görünümündedir.
  Ve Uzayda Ve Zamanda İstediği Yere Gidebilen T.A.R.D.I.S.( Time And Relative Dimensions In Space) Adlı Makinesi Vardır.
  Ve Kendisi Soyut Bir Tanrıdır.
  Hakan K 24 Haziran 2017
 • 0
  Bu yazıya cevaben yazdığım yazılar her nedense iletişim engeline takılıyor.Cevap kabul edilmiyor mu?
  muzaffer erdem 01 Temmuz 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap