• +1

  Ses uzayda yayılamıyorsa, Bilim adamları Jüpiterin yakınlarında Hitlerin ses kaydını nasıl buldular? Teknolojik imkanlarla bu mümkün ama nasıl oldu?

  abdullah başaran 17 Haziran 2017
 • 0
  bahsettiğiniz konu hakkında bilgi verirmisiniz belki radyodalgaları şeklinde şifrelendirerek göndermiş olabilirler ama bilgi lazım konu ile ilgili
  onur cem dağ 17 Haziran 2017
 • 0
  Sesin açık havadaki hızına göre mi hesaplamışlar? Yok böyle bir şey. İmkansız. Jüpiterin oradan kim tespit etmiş. Yollanan uydular mı?
  Ses dalgaları uzayda yol alamayacağı gibi, eğer haklı isem, son sıradaki molekküler bu enerjiyle titreşip ışıma yapsalar bile ışık hızı ile dağılacaklardı...

  Kim söylemişse, kanıtsız ve desteksiz olmuş.
 • +1
  Merhaba,

  Ses mekanik olarak uzayda yayılmaz. Bahsedilen şey ses kaydıdır. Ses kaydı radyo frekansı olarak elektromanyetik dalga (sinyal) şeklinde uzayda yayılır.

  Benzer durum bazı yıldızların sesinin kaydedilmesinde de geçerlidir. Mekanik olarak yıldızın sesini alamayız ancak, yıldızın yaydığı elektromanyetik dalgaları (sinyalleri) yakalayıp, bu sinyali bir hoparlör vasıtasıyla mekanik sese dönüştürebiliriz.
  Cihan Şenyüz 18 Haziran 2017
 • 0
  Sağolun. :-)
  (Fake Führer'in sesi içindir.) Radyo dalgası ise çoktan uzaya dağılmıştır zaten. Radyo dalgaları ışık hızında hareket eder. Yani Jüpiterin oralarda duyulması için herhalde yayınlandıktan sonra bir kaç saat yeterli olacaktır.
 • 0
  teşekkür ederim gerçekten merak ediyordum
  abdullah başaran 26 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.074 cevap

30.542 kullanıcı

Giriş Yap