• 0

  Hani bazen zaman çok hızlı geçer bazen çok yavaş acaba birseyler oluyo olabilrmi Aslında ben bunu zaman genislemesine benzettim. Acaba ışık hızıyla bir ilgisi var mı?

  zeynep erden 03 Haziran 2017
 • 0
  Günlük Hayatta Olanı Diyorsan; Alakası Yok. Tamamı ile Senin Beyninde Oluşan Bir Durum.
  Hakan K 04 Haziran 2017
 • 0
  evreni ve esrarengiz olayları konuşabileceğim arkadaşlar aranıyor mail. kadircvk@gmail.com
  kadir çevik 04 Haziran 2017
 • 0
  @kadir çevik, arayışınızı saygıyla karşılıyorum ama mesajınızdan ikinci hatta üçüncü anlamlar da çıkıyor.
  "evreni ve esrarengiz olayları konuşabileceğim arkadaşlar aranıyor"

  Burada evren dışında bir konudan bahsetmiyoruz ki...
  Burada bir sürü arkadaş var. Yok mu?
  Esrarengiz şeylerden kastınız ne? Bilimdışı konularda konuşacak kişileri, yanlış platformda arıyor olmuyor musunuz?
 • +1
  Işığın hızı ile yada içinde bulunduğun gezegenin hangi uzay-zaman koordinatlarında bulunduğu ile ilgisi var fakat bunlardan önce zaman algısını etkileyen en büyük unsur insan zihninin oluşturduğu içsel saat, hücresel saat, sirkadyen ritimi ve zaman algısıdır.

  İnsanı oluşturan trilyonlarca hücrenin bir " hücresel saati " vardır. Diğer yandan hücrelerin oluşturduğu dokular ve buradan oluşturduğu sistemlerin bir " sirkadyen ritimleri " vardır.
  Tüm bu oluşumlar sonucu beynimizdeki bazan ganliyanlar, prefrontal korteksimiz ve limbik sistemimiz vasıtası ile " kişiye özel zaman algısı " oluşturulur.

  Einstein'in göreliliği, sıradan zihinlere anlatmak için kullandığı metaforu düşünün. " Sıcak bir sobada elinizi 1 dakika tutmanız 1 saat gibi gelecektir fakat hoşlandığınız bir insan ile geçirdiğiniz 1 saat size 1 dakika gibi gelecektir. " Sabit olan şey, ışık hızı ve dünyanın kütleçekim kuvvetine ve eliptik yörüngesine göre oluşan sabit zaman. Zaman genişlemesi formülü bize bir cisim hızlandıkça zaman onun için ne kadar yavaş geçer yada büyük bir kütleçekimine sahip bir yıldızda zaman hangi hızla geçer sorusunu verir.

  Her şeyden önce beynimizde bile " zaman genişlemesi " vardır. Bu genişlemeyi şu örnek ile daha iyi anlayabilirsiniz. A ve B grubunda iki insan gurubu olsun. A grubu aksiyon filmi, B ise daha çok romantiz konulu flimleri seviyor olsun. Bu iki gruba aynı anda, aynı saat diliminde; aksiyon yada romantizm konulu flimler izlettiğimizde ve daha sonra bu gruplara geçen ZAMANI sorduğumuzda 2 grup birbirinden alakasız cevaplar verecektir. Mesela 1,5 saatlik aksiyon filminin B grubuna 5 saat gibi gelmesi ama A grubuna 5 dakika gibi gelmesi gibi. İşin güzel yani aslında geçen süre 1,5 saat. !
 • 0
  O zaman sizin dediginiz gibi zaman genişlemesini yasiyorsak ömrümüz uzar mi
  zeynep erden 05 Haziran 2017
 • 0
  Kafanızı boşuna fazla karıştırmamanızı tavsiye ederim Zeynep Hanım, olayı ben de çok düşündüm lakin bunun sebebi emin olun psikolojik ve zihinsel huzur veyahut hızınızdır. Bu hakikatte budur.
  abdullah başaran 07 Haziran 2017
 • +1
  Zaman genişlemesi? İlginç. Lakin işin bizde bittiğinde hemfikir olmalıyız. İnanılmayacak gibi ama beynimizin zamanla bir ilgisi var daha doğrusu zamana istem dışı ayak uydurma eyilimi vardır. Ömrümüze gelirsek eğer, ömür kısmı şöyle diyeyim, eceli hiç bir şey geciktiremez. :)
  abdullah başaran 07 Haziran 2017
 • 0
  diyeceksiniz eskiden insanlar uzun yaşardı imdi kısa yaşıyorlar, o nasıl oldu?
  abdullah başaran 07 Haziran 2017
 • 0
  bu olay hadiste kıyamet alameti olarak belirtilmiş. Orası allahın kasti olarak bir işi. Yani kısalmasını bilimsel olarak açıklayamazlar. Teşekkür ederim:)
  abdullah başaran 07 Haziran 2017
 • 0
  Teşekkür ederim abdullah bey
  zeynep erden 07 Haziran 2017
 • 0
  yaşadığınmız dünyayı, sorduğumuz soruların cevabını, doğanın işleyişini daha iyi kavrayıp nelerle meşgül olup , nerde olduğumuzu biraz daha doğru algılarsak küresel bilincimizi gelecekte yaşatmış oluruz. Bilincimiz kısmende olsa geleceği görür. yani buna zihin ömrünün uzaması olarak bakarmıyız?
  Yunus Ilik 14 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.099 soru

30.435 cevap

30.743 kullanıcı

Giriş Yap