• 0

  Diyelim ki teknoloji çok gelişti.. Karadeliğin önüne solucandeliği açtık.. Sizce sonra neler olur?

  Buket Gökpınar 02 Haziran 2017
 • 0
  Ayrıntılı yazarsanız sevinirim
  Buket Gökpınar 02 Haziran 2017
 • 0
  Buket hanim karadeliklerin olay ufkuna girildiginde giren seyi icine ceker yutar nasil bir delik acabiliriz?
  Gökhan Y 02 Haziran 2017
 • 0
  Sadece bir varsayım ve hayal gücü.. Uzaktan önünde solucandeliği açabilelim.. İçine çekeceğini biliyorum ama neler olabilir içine çekerse ?
  Buket Gökpınar 02 Haziran 2017
 • -1
  hayal ediyoruz ona göre birşeyler söylüyorum. Kara delik diyelim ki solucan deliğini yuttu. Hiç parçalara ayırmadan. Bu durumda solucan deliği yok olur ve gene bir şey kalmaz. Solucan deliğini yutsada bir şey değişeceni sanmam. Eğer solucan deliğinin iki ucu bağımsız olursa , kara deliğinde solucan deliğinin bir ucunu hiç parçalara ayırmadan yuttuğunu varsayarsak kara deliğe girip çıkabiliriz. Bu biraz ışınlama oldu. Bu söylediğim imkansız bir şey sadece hayal. Kara deliklerin içini böyle bir durum olsa öğrenebilirdik.
  bilimsel bilgi 02 Haziran 2017
 • -1
  ama solucan deliğini uzayın bir parçası olarak sayarsak solucan deliği yok olmaz. Kara delik evrenin başka bir ucundan çıkabilir. Böyle bir durum da şöyle işimize yarar. Dünyamıza bir kara delik yaklaşırsa solucan deliği açabilecek bir durumdaysak kara delikten kurtuluruz.
  bilimsel bilgi 02 Haziran 2017
 • 0
  İşte demek istediğim buydu hayal gücünüzü çalıştırmak :) @bilimselbilgi teşekkürler.. başka düşünceleri olan :)
  Buket Gökpınar 02 Haziran 2017
 • +2
  Solucan delikleri teoriksel olarak 3 kısımdan oluşurlar. Giriş ( ağız ) , boğaz ( orta nokta ) ve çıkış ( ağız ). 2 ağzı ve bir boğazı vardır solucan deliklerinin.

  Şimdi diyelim ki; solucan deliğinin giriş kısmını kütleçekimsel bir kuvvet ile karadeliğin olay ufkuna ittik.
  Solucan delikleri ile ( bose-einstein tarzı ) karadeliklerin en büyük ortak özellikleri ikisi de uzay-zamanı büküyor bir şekilde. Sanırsam başka ortak noktaları yok.
  Solucan deliğinin giriş ağzının olay ufkunda bulunan kütleçekim diskinde döndüğünü hayal edelim. Bu olay gerçekleşirken karadelik nasıl davranır ? X-ray ışınları yayar mı ? Diğer yandan teorik anlamda bir solucan deliği ( portal ) aktif iken büyük miktarda " enerji " gerektirdiğini söyleyen bilimsel çalışmalar var. Ve bu enerjinin " kara madde " olmasını söyleyen bilimsel olduğundan emin olmadığım çalışmalar da var. O zaman bu kozmo-fantastik olay gerçekleşirken " kütle çekim " dalgaları oluşur muydu ?
  Yada en saçma nokta.
  Eğer biz içine içine bakmadığımız o solucan deliğini, bir karadeliğin olay ufkuna ittiğimizde o solucan deliğinde seyehat etmekte olan bir uzay aracı olsa idi; Uzay aracı, karadelik solucan deliğini yutarken solucan deliği ile yutulur muydu ? Yoksa aniden enerjisini karadeliğe kaptıran solucan deliği çökerdi ve uzay aracıda bilinmeyen bir uzay-zaman koordinatına mı düşerdi ?
  Süper kütleli bir karadelik solucan deliğini yutuyor ve eğer biz solucan deliğinin içindeki işşsiz " uzay aracını" düşünüyor isek; evet bugünlük tutarlı saçmalama yeterli demektir.
 • 0
  Sn.Buket Gökpınar ;
  ülkemizde "KANDİLLİ RASATHANESİ" artık amatör sayılabilecek rasatlar yaparak uzay ortamı kayıt altına almaya çalışır.
  Fakat ülkemizde ki astronomi bölümü mezunlarının çok büyük bir bölümü farklı işlerle uğraşır.Bu tip araştırmaları da başta profesyonel fizikçiler olmak üzere ekserisi amatör olmak üzere farklı meslek erbabı insanlar yapar.Ama en acısı da yapılan araştırmalar ,yabancı meşeyli makalelerin okunması yada Türkçeye çevrilmesiyle olur. Yani değerli kardeşim burada yazı yazanların tamamı yazdıkları yazıları bir yerlerden bulup buluşturup yazarlar.
  Gelelim sizin solucan deliği sorunuza,teknik anlamda ne bu gün ne de yarın teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin böyle bir şey elimizdeki malzemelerle mümkün değil,malzeme derken kainatın tamamına yayılmış bizim de yapı taşlarımızı oluşturan atomlardan bahsediyorum.
  Eğer bir gün birileri kalkıp ta ben ışık kuarklarının oluşturduğu atomlardan farklı bir ,madde nüvesi yaptım derse , o zaman bir şey diyemem.Ama bu haliyle bilim-kurgu filmlerinde kullanmayı adet haline getirdikleri tırışkadan şeylerle bir yerlere varmayı düşünüyorsanız ,size ve sizin gibi düşünen arkadaşlarıma boşuna yorulmayın derim.
  Kara delikler içinde yazılarımı okursanız bir nebze fikriniz değişebilir.
  Bu arada Türkiyede bu konuda kendi fikri olarak bu konuya değinen ve ısrarla bu konuyu işleyen tek kişi benim.
  Bunu da üzülerek beyan edeyim.
  Saygılarımla.
  muzaffer erdem 06 Haziran 2017
 • +1
  Albert Einstein ve Nathan Rosen, Genel Görelilik kuramını kullandıklarında uzay-zaman içerisinde köprülerin varolduğu önermesinde bence bir tür ışınlanma aradılar.Soruda kara deliğin solucan deliğini yutacağını düşünürsek,solucan deliğinin kara delikten çıkacağı varsayımında da bulunabiliriz.Teknoloji ilerlediğinde bence kara deliği çok ama çok daha keşfedeceğimizi düşünüyorum.Buradaki en önemli temel silahlarımız solucan deliği ve fiziksel hesaplamalar olacaktır diye düşünüyorum..
  FURKAN AYDIN 20 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap