• 0

  Zaman mutlak değil ve göreceli ise neden bu konu üzerine teoriler yağdırıyoruz?

  İsa Erdal Ergun 17 Mayıs 2017
 • +1
  Çünkü zamanın mutlak olmadığının insanlığı derinden etkilemesi ve zamanın, binlerce yıldır masada olan anlaşılmaz ve büyüleyici bir konu olmasından dolayı sanırsam.
  Basit ve küçük bir örnek; 2 saatlik bir filmi X ve Y insanları izliyor, X'e göre film 4 saat sürmüş, Y' ye göre ise 20 dakika. Zaman, hücrelerimizin hücresel tik taklarından karbon atomlarının yarılanma süresine kadar bir çok fiziksel şeyin temelindeki açıklamalardan.
 • 0
  Zaman, gözlemci için mutlaktır.

  Hızınız ne olursa olsun, hangi kütlenin yanında üstünde duruyorsanız durun, zaman ve dolayısıyla ışığın hızı gözlemci için hep aynıdır.

  Oluşturulan teoriler ve çalışmalarda bu mutlaklığın neden ve nasıl olduğunu anlamak içindir. Çünkü elimizde sabit bir durum var demektir. Bundan faydalanarak, bir çok farklı değişkenli problem çözülebilinir.

  Sorunuzun şeklinden algıladığım kadarıyla, göreceliliği farklı anlamışsınız. Göreceliliği "tersten" yorumlayın.
 • 0
  Şu anda sabit olduğunu düşündüğün bir değişkenin aslında çeşitli durumlarda değiştiğini öğrendiğinde yaptığın ya da yapacağın şeyleri bu değişkene göre düzenleme isteği normal olan yaklaşımdır. Birileri çıkıp teori yağdırana kadar dünyanın sabit ve her şeyin bizim etrafımızda döndüğüne inanıyorduk.
  Vide supra 18 Mayıs 2017
 • +1
  O zaman bir soru sormamız gerekiyor yazılanlara göre.
  Zaman ışık hızında mı akar ? yoksa aslında ışığın hızını belirleyen şey; mesafelerin tamamlanma süresi midir ?
 • 0
  Yazılanların hiç birine itirazım yok.
  Sadece bir yanlış anlaşılma olmasın; "Zaman, gözlemci için mutlaktır. " derken gözlemcinin elindeki kronometre ile ışığın hızını ölçtüğünü düşünerek belirttim. Yani gözlemci ışığın aldığı o yaklaşık 300.000 km'yi her seferinde 1 sn olarak tespit edecektir. Şeklinde...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap