• +1

  Goldbach sanısı çözüldü. proğram dosyaları için doktor0906 internette ara aşağıdan açıklama dosyası indir https://1drv.ms/w/s!AlSwXcQnq6P1iDtf7zTF8wZL1_1_

  İrfan Aydoğan 08 Mayıs 2017
 • 0
  Doğruluğunu teyit edecek düzeyde değilim ama iyi bir çalışmayı takdir edebilirim.
  Ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışma.
 • 0
  Türkiye'de bilim insanlarının bulduğu herhangi bir fikri, yada buluşu, yada herhangi bir bilimsel çalışmayı, test edecek birim kuruluş veya arge yok maalesef. Kişi tüm olumsuzluklara rağmen çalışıp ortaya koyduğu çalışmayı, birde yine kendisi, kendi imkanları ile arge çalışmasını yapmak zorunda kalıyor. Bu yüzden belkide çok değerli buluşlar, gün yüzüne çıkmadan bir takım maddi imkansızlık nedeniyle arge araştırması yapılamadığı için çöp olup gidiyor.
  Yukarda Goldbach sanısının çözümünü yaptığımı idda ederken yine kendi becerim ile gerekli test proğramınıda 821000 sayısına kadar gerçek asal çift ile formül sonucunun bulduğu ortalama asal çift değerlerini birebir test edecek şekilde hazırlayıp. tüm matematik sevenlerin hizmetine sundum. Bu proğram proğramı hazırladığım excel sayfasında bulunan 821603 sayısına kadar olan asal sayılar ile işlem yaptığından goldbach asal çiftlerinin değerini ortalama olarak 821603^2 sayısına kadarda (yaklaşık 675.031.489.609 civarında) matematiksel formüle bağlı olarak hesaplıyor. ben ; ilgili kurum yada bilim insanının bu konuyu araştırmak yada doğruluğunu teyid edecek şekilde ellerinde bir proğram yada herhangi bir veri olduğunu sanmıyorum.bunu düşünerek gerekli test proğramınıda hazırlayıp bir bütün olarak tüm matematik severlerin hizmetine sundum.
  Ben herhangi 2n sayısında proğramın bütününde çok az sayıda bazı istisna sapmaları dikkate almazsak (bu sapmalar goldbach asal sanısının ispatında belirttiğim formülün yine üstünde bir değer olarak çıkmasına rağmen) %90 ile %99 aralığında bir doğruluk ile gerçek asal çift değeri ile formülle bulunan asal çift değerlerinin parelelliğine tanık oldum. zaten ben farklı bir yerden formül icat edip getirmiş değilim. goldbach cetveli diye tabir ettiğim üçlü sutunun biri aşağı doğru artarak devam eden sayılar ortadaki sutun her iki sutundaki sayıda asal ise onu bildiren sutun üçüncü sutunda test sayısından birinci sutundaki sayıyı çıkarıp kalanının yazıldığı sutun sisteminde birinci ve üçüncü sutundaki sayıları ardışık asal sayılar ile tek tek bölünüp bölünmediğini kontrol ederek yaklaşık kaç sayıda birtane asal çift oluşur bunu buluyorum. bu sayının tersinide test sayısı ile çarparak test sayısı içindeki ortalama asal çift değerini bulmuş oluyorum. Çok güzel yerden mantık yürüterek bence problemi doğru çözmüş olduğumu düşünüyorum. umarım istediğim başarı tüm ilgili kurum yada bilim insanlarınca teyid edilir. Bu konuda istatikçilerde fikirlerini söyleyebilirler.
  İrfan Aydoğan 19 Mayıs 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap