• 0

  Yıldızlar canlı mıdır?

  mustafa bağdat 05 Mayıs 2017
 • 0
  Yıldızlar cansız varlıklardır
  furkan koca 05 Mayıs 2017
 • +1
  Canlıyı bir organizma olarak ele alırsak; çevresiyle madde alışverişinde bulunan, buna göre tepkiler veren ve kendi içinde uzmanlaşmış farklı alt birimlerden oluşan sistemleri canlı diye tanımlıyoruz.
  Yıldızlar bu anlamda, canlı değillerdir. Minik bir virüs kadar bile canlılığı yoktur. Çünkü sadece depolanmış materyalin çıkışı olmaktadır. Çevresine olan etkisi de tek yönlüdür. dışarıdan olası bir etki aldığında verdiği tepki ise kendi iç sistem dengelerinin yeni denge noktasına doğrudur.

  Canlıyı bilinç açısından soyut kavram olarak ele alırsak, çevresinden aldığı bilgileri işleyip, yeni bilgiler üretmesi ve tutumlarını bu bilgilere göre düzenlemesi gerekir. Bu anlamda bir balık yavrusu kadar bile canlılığı yoktur. Çevresindeki hidrojeni, kütle çekimi olmasa , bünyesine nasıl katacağını bilemez. Bir çok ilkel bilgi işleyen ve öğrenen program bile daha "canlı" sayılabilir.

  Fizik açısından kısmen ama bilim açısından "canlı", yukarıdaki "iki özelliği birden" taşıması durumunda geçerli.
  Etrafı ile madde ve bilgi alışverişinde bulunacak, bilgi ve tutum üretecek, etrafa olumlu olumsuz katkı yapacak.

  Bu kavramın içine çoğalmayı koymadım çünkü deniz dibindeki bazı minerallerin bile deniz suyundan iyon alıp, zenginleşmesi oluyor. Yani büyüyor, çoğalıyor. Ama bu canlılık değildir. Kimyadır.

  Bunları kanıt olarak kabul etmiyorsanız." Canlı nedir?" Sorusunu cevaplamanız gerekiyor.
 • 0
  yıldızın üzerinde canlı varlıklar büyük ihtimalle var. Çok ispatı vardır. Ama yıldız canlı mı derken?!
  abdullah başaran 05 Mayıs 2017
 • 0
  Doğup büyüyüp ölüyor bu durumda canlı sayılmıyormu?
  mustafa bağdat 05 Mayıs 2017
 • 0
  Bizim de dahil olduğumuz bilimsel tanımına göre elbette canlı değiller. Yıldızların doğması ya da ölmesi yıldızı oluşturan parçaların veya yıldızın kendisinin bilincinde olduğu bir süreç değildir. Aynı şekilde nehrin akması ve çeşitli durumlar sonucunda kuruması nehri canlı bir varlık olarak saymak için yeterli değildir. Fakat düşünmesi keyifli olan bir düşünce olarak canlılık bizim anlamadığımız çok farklı şekillerde evrende ortaya çıkmış olabilir. Bizim canlı ile cansız arasına çizdiğimiz fazlasıyla bilimsel olan çizgi bile aslında bilmediğimiz başka kuvvet ya da etkilerin sonucunda şekilleniyor dahi olabilir. Star trek özellikle bu bakış açısını rasyonel bir şekilde yansıtabilmiş yegane dizidir mesela.
  Vide supra 05 Mayıs 2017
 • +1
  Tabii ki cansizlar.Inorganik her madde bozunur, bunun anlami olmeleri degildir.Yildizlarin beslenme, ureme,hayatta kalma gibi bir sistemleri yoktur.Istem veya istem disi hareketleri yoktur.Ic ve dis hareketleri sadece reaksiyon uzerine kuruludur.
  Bu arada yildizlarda hayat fikrine, ustelik de ispatli olmasi yorumu , tarzim degildir ama, oldukca fantazi urunu gibi geldi.Yildizlarda hayat olacak, ispati olacak da, bizler kalkip hala isik hizindan bahsediyor, o konuyu ise es geciyor oolacagiz.Buna imkan var mi?
  Morgan Frei 06 Mayıs 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap