• 0

  Planck ölçü birimleri üzerine.

  venividi 13 Nisan 2017
 • -1
  Bazı yazılarda planck uzunluğundan daha küçük mesafelerin var olmadığı gibi vurgular gözüme çarpıyor ve anlamsız geliyor. Benim aklıma ilk gelen tanım bir kara delik yaratmadan araştırabileceğimiz en küçük uzunluk olduğu. Daha küçüklerin mümkün olmadığının dayanağı nedir bildiklerini paylaşırsanız sevinirim.
  venividi 13 Nisan 2017
 • 0
  Matematikte sayıların ve sayı aralıklarının (kesirlerinin) sonsuz olması gerçeğinden dolayı, anlamsız geliyor sanırım. Benim içi öyleydi.

  Fizik dünyasının farkı soyut kavramların yanında (zaman, hız gibi), somut kavramlarla da içiçe olması.
  Soyut hesaplamalarla, her şeyi parçalara bölebilirsiniz. Hatta bir Plack zamanının ölçüsünün bile karekök'ünü alabilirsiniz.
  Ama maddi, somut kavramlarla çalışırken, ikisi içinde ortak olacak bir ölçüme ihtyiacınız var.
  Bu açıdan, Planck ölçekleri, var olan evrenin içindeki parçacıklar ve kurallar için geçerli en küçük birimlerdir.
  Bu birimlerin altında, bizim evrenimize ait tanımlanabilecek hiç bir şey yok.
  Nasıl olduğunu unuttum ama ciddi bir hesaplama sırasında ortaya çıkan ve evrensel gerçek olarak kabul edilebilinecek en küçük temel değerler bunlar.

  Yani başka bir galaksiden gelen bir zeki yaşam formuna, bize en küçük uzunluk ya da zaman birimini göster desek, bizimki ile aynı ölçülerde olan birimleri gösterecektir. Çünkü sayı sistemi, tanımlama şekli ve kelimeleri ne olursa olsun gerçekliği olan temel ölçülerdir.
 • 0
  Planck uzunlugu tabii ki evrenin pikseli degildir.
  Planck uzunluguna bir fotonu hapsedebilseydiniz, dalga boyu o kadar kuculur, frekansi o kadar artardi ki karadelik olusurdu.Yani o birimden daha kucugu de ayni sonuca gelir.
  Kisacasi planck uzunlugu bir alt limittir.Daha kucuk olmadigi icin degil,daha altinda sonuclarin degismesidir.
  Morgan Frei 13 Nisan 2017
 • 0
  Hocam peki buna göre an kavramı anlamını yitiriyor mu? Sonuçta belirli bir ölçütten daha küçüğü yok diyoruz ve an bir noktayı belirtiyor.
  Enes Toptaş 14 Nisan 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap