• 0

  biz mi zamanı takip ediyoruz, zaman mı bizi takip ediyor?!

  abdullah başaran 12 Nisan 2017
 • 0
  Zaman kontrolümüzde olmayan ve her zaman tek bir yöne aktığını düşündüğümüz , tek başına soyut olan öngörülemez bir değişkendir. Zaman içinde sadece biz değişmeyiz. Etrafımızda olan hemen her şey değişir. Herakleitos'a göre zamanın akıp ( ! ) geçmesini etrafımızdaki şeylerin değişmesi ile deneyimleriz. Bu da akıllara Zaman akar mı ? sorunu getirir. Zaman mı değişir yoksa bizler mi değişiriz ? Yoksa insanlık ve zaman beraber bir " değişimin " içinde midir ? Zaman, bilinçli zihinlerimiz ile algılandığında " zaman algısını " oluşuturur. Zaman algısı denilen şey , zamanın bireysel deneyiminden ortaya çıkan bir değişkendir. Zamanın varlığı yada yokluğu bir insanın bilincinin ortaya çıkması ile doğrudan bağlantılı olduğundan dolayı; zaman bilinç ile vardır.
  Elementlerin yarılanma sürelerinden yıldızların döngüsüne kadar olan tüm kozmolojik değişimlerin açıklayıcısı " zaman " dır.
  Diğer yandan bence her şey için sonsuz zamanımız vardır. Çünkü " buna zamanım yok " dediğimizde bile başka şeyler için bir " zamanımız " vardır. En küçük zaman birimi olan planck zamanı , en küçük zaman birimine bir sınır koymuş olsa da , pozitif sonsuzlukta bir zaman söz konusudur.
  Zaman ve zamanın algılanışının 3000-4000 senelik düşünsel tarihi vardır ve şuan bile zaman denilen şey hakkında bildiklerimiz çok az.
 • +1
  Lastiklerin birleşiminden bir top düşünelim ve bu toptan bir lastik çekelim.Esneyen lastik mi topu takip eder ,top mu lastiği takip eder.
  Arsenic 12 Nisan 2017
 • +1
  Kişiden kişiye göre değişir zaman başlı başına somut olmayan soyut olan fakat etkilerini belirli yollarla gördüğümüz bir kavramdır beynimizin içinde oluşan ve düzen kurmaya yardım eden bir araç olarak da düşünülebilir öyleyse ikisininde birbirine etki ettiğini varsayarsak zaman bizimle birlikte oluşan kavramdır diyebiliriz kedi deneyinde kutuyu açmadığımız sürece belirsizlik vardır öyleyse bizde zaman kavramını oluşturmadığımız sürece zaman dan bahsetmek olanaksız
  SvdNr'Sng 09 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.655 soru

27.497 cevap

30.192 kullanıcı

Giriş Yap