• 0

  Pan (Satürn'ün uydusu) neden diğer birçok gezegenlere, uydulara göre engebeli? Bu onun birçok gezegene oranla daha genç olduğunun bir göstergesi midir?

  Tertan Dailin 24 Mart 2017
 • +1
  pan uydusu satür'nün kendisine en yakın uydusudur. satürnün ve diğer uyduların çekim gücüne normalden fazla maruz kaldığından şekli tam dairesel değildir.
  onur cem dağ 25 Mart 2017
 • +1
  Panın ve aynı zamanda atlasın kendine has şekilleri, satürn'ün halkalarının yoğun olduğu bölgeye yakın olması ile açıklanmaktadır. Yoğun çekirdeklerinin sayesinde halkadaki buz, toz ve kaya parçalarını çekerek, uyduların ekvator bölgelerine çarpması ve birleşmesiyle bu şekli almışlardır.
  Vide supra 25 Mart 2017
 • 0
  Jüpiterin İO uydusu da gezegene yakınlığı sebebiyle ve yakınından geçen Ganymed uydusunun çekimiyle uzayda hamur gibi yoğrulmakta ve bu sebeple sürekli sıcaklığı yüksek kalan aktif bi gezegene dönmektedir. Bu sebeple bu uydu Güneş Sisteminin en aktif volkanik yapısına sahip ve Jübiter'den çok daha büyük bir boşluğu volkanik gazlarla doldurmaktadır. Pan da muhtemelen bu yoğurulma olayına fazlaca maruz kaldığı için engebeli olmalı. Bu olaylar gel-git olayının epey ileri versiyonları olarak da değerlendirilebilinir.
  Gökhan Kapıcı 02 Nisan 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap