• 0

  Işık Hızında Giden Bir Arabanın Farlarını Açarsak Ne Olur?

  Emre Alkan 22 Mart 2017
 • 0
  Morgan Frei 22 Mart 2017
 • 0
  Işık hızında giden arabanın farları önünü aydınlatamaz. Karanlıkta gidiyor gibi olur...
  Ozer Tamer 23 Mart 2017
 • 0
  Bu aracı yapana ölene kadar her yıl nobel ödülü verilir. Hatta torunlarına bile her yıl verilir.

  Eğer araç bir karadeliğe dönüşmezse (ki bence dönüşür ve o fardan çıkan fotonlarda bir yere kaçamaz),
  Bu hızda giden araç kendisine göre bu hızda değildir. Tamamen farklı bir evrensel gerçekliktedir. Bizim evrenimizden tamamen soyutlanmıştır. Oranın fizik kurallarına göre far ışıkları, gene araçtan ışık hızında uzaklaşır.

  Işık hızına çıkan bir nesnenin karadeliğe dönüşmesi en mantıklı açıklama bence... Sonsuz kütle ve enerji yoğunluğu ile başka bir olasılığı yok.
  Burada sorun, kütle ile hız arasındaki (momentum) ilişkiyi nasıl tanımlamamız konusunda eksik bakış açısına sahip olmamız.

  Momentum hakkında, 400 yıl evvel yerçekimi hakkında bildiklerimiz kadar bilgiye sahibiz.
  Burada sorun, kime göre ışık hızında olduğu?
 • +1
  Çok üzgünüm ama bir gerçek var'ki o da ışık maddeye çarpar, bu yüzden ışık hızında bir araç olabilmesi mümkün değil. Maddeye çarpmamak için daha yüksek frekanslarda foton veya partikül hızını konuşmamız gereklidir. Yinede olasılık kavramında sorunuza cevap vereyim, bir aracın ışık hızında gittiğini var sayarsak farlarını açtığında, ışık hızıyla gitmeyen normal araçta nasıl bir etkileşim oluyorsa yine aynısı olacaktır. Çünkü; Işığın çıkış kaynağı ışıkla aynı hızda olsa bile aracın farından çıkacak ışık normal ışık hızından en az iki kat daha fazla hızlı olacaktır.
  Mansur Kılıç 24 Mart 2017
 • 0
  Necmi Bey,

  yazdiklariniz cok aciklayici, ancak sonkisimda anlamadigim nokta su " Enerji vermeye devam ederseniz kütle o kadar artar ki ışık artık kütleden uzaklaşamaz olur.Bükülmeye başlar." Sormadan once, yanlis anlamis olmam ihtimaline karsi on sorum : Bukulmeye baslayan isik mi , kutle mi ? ( sanirim kutle ) Kutle nicin bukulur bu etapta ?
  Morgan Frei 24 Mart 2017
 • 0
  Kesinlikle, sicimdeki mantiktaki gibi , maddeyi de o anlamda buktum kafamda. Cevabiniz cok tatmin edici, tesekkur ederim. Son soru ( sozumu tutmam umidiyle ) , aracin karadelik olmasi , artik "eylemsizlik kutlesine" dayanamayip hareketini sonlandirmasi esnasinda mi olur ? (kisacasi kafamdaki soru, bahsi gecen aracin yani hareket halindeki bir maddenin karadelige donusmesi sirasinda, yuksek bir hizda yoluna devam edebilir mi, yoksa duragan mi olmasi gerekir? )
  Morgan Frei 24 Mart 2017
 • 0
  yani bu hiza erisemeyip, kutlesinin artmasiyla birlikte , baslangic kara delikleri gibi nano bir karadelige donusebilir.
  Morgan Frei 24 Mart 2017
 • 0
  otomobil ışık hızında giderken farlarını yaksa...güzel soru...ışık kaynağı ışık hızında ilk hız olur,farlar yanınca ışığın kendisi ışık hızında olduğu için kendi hızını da üstüne ilave edersek,aracın önünü aydınlatır demektir...
  Bayram Balkaş 24 Mart 2017
 • 0
  Sn. Necmi bey;
  Öncelikle şiir konusundaki yorumunuz için teşekkür ediyorum. İzninizle Emre beyin sorusuyla ilgili daha basit ve düşük bir seviyede örnekleme yaparak konuyu ele almak istiyorum. Savaş uçakları yani jet motorlu ses hızının üzerine çıkan uçaklarda mühimmat yüklemesi yapıldığında, temel kural olarak ilk önce uçağın mevcut hızına fırlatılacak mühimmatın hızı da eklenir. Normal şartlarda mühimmatın hızı uçağın hızından daha düşük olur (mermi hariç, roket vs.). Fakat buna rağmen uçak fırlattığı mühümmata çarpmaz zira mühimmat uçakta olduğu için mühimmatın fırlatılmadan önceki hızı uçakla aynıdır fakat mühümmat fırlatıldığında bu hıza kendi hızınıda ekleyerek uçaktan ayrılır. Emre beyin sorusunda da mantık aynı çalışır, araç ışık hızındayken farda ışık hızındadır buna karşılık far açıldığında çıkacak sonuç araç hızı + ışık hızı şeklinde olmalıdır diye düşünüyorum. Nacizane yorumum sadece hız kavramı üzerinedir. Sizin söylediğiniz şekilde dalga boylarındaki değişim için çok ciddi derecede yüksek basınç (örneğin bir patlama) olması yada ışığın bir cisme çarpması gerekir. Yalnızca hız kavramının ışığın dalga boyunu değiştirebileceğini sanmıyorum, bu konuda ciddi şüphelerim var. Diğer yandan çelişkilerim de yok demek yanlış olur çünkü ışığında sonuçta bir madde olduğu gerçeği var, bu konuda henüz deney yapılamadı ancak varsayımlar üzerindeyiz zira kimse bir kara delik oluşturma riskine girmek istemiyor.
  Mansur Kılıç 25 Mart 2017
 • 0
  Mansur Bey, ucaklardaki durum farkli degil mi? sonuc olarak evren dokusunun sinirladigi isik hizindan bahsediyoruz.Isik hizi goreceli olmadigi icin , arac+ isik hizi , yani bagil hiz bu etapta gecersiz olur bence.
  Morgan Frei 25 Mart 2017
 • 0
  Sn Necmi bey bilgileriniz için teşekkür ediyorum, ben makine mühendisiyim ve daha çok mekanik bilim ilgi alanım. İster istemez aklıma sorular geliyor, ışık hızının sabit olduğu dorudur ancak mekanik bir sistemin enerjisi ile elde edilen ışık (araç farında ki) hızı ile Kainatın dokusunda var olan örneğin Güneşin ışık hızı eş değer orantıda'mıdır? Hızları aynı'mıdır? Merakımı bağışlayın bilmediğimden soruyorum zira bunun ile ilgili sanal ortamda bir bilgi bulabilmiş değilim. Sevgi ve Saygılarımla...
  Mansur Kılıç 27 Mart 2017
 • 0
  Sn Morgan Frei, Evrenin dokusu ışığın hızını sınırlamıyor tam aksine düşünüyorum bu konuda, Işığın hızlanmasını Evrenin dokusu sağlıyor. Evrende her şey birbirine tutunarak ilerliyor.
  Mansur Kılıç 27 Mart 2017
 • 0
  Mansur Bey , size katilmiyorum. E=h x f ( f frekans h plank sabiti ) gamma isini da olsun, gorulur isik da olsun, daha az frekansli dahi olsa hizlari esit, bu nedenle bence bu evrenin dogasinda bir sinir anlamina gelir. Diger taraftan isik, hareket halindeki cisimden ciksa da, hizi artmiyor ( bagil hiz olmuyor). arabadaki kisi de, disardan bir gozlemci de, ayni isigi ayni hizda goruyorlar.
  Morgan Frei 27 Mart 2017
 • 0
  Sn Morgan Frei , söylemek istediğim daha farklıydı hızların eşitliği ilkesine Auroraları bizzat canlı izlediğim için kabul edemeyeceğim, istisnalar kaideyi bozmalı bence. Devasa ışık huzmelerinin oldukça ağır ve yavaş danslarına şahit olmuş biri olarak ışık konusuna olan merakım ve eğilimim kat ve kat arttı maalesef. Bu yüzden diyorum ki ışık bağımsız bir şey değil uzayda da olsa tutunarak hareket ettiği bir zemine sahip.
  Mansur Kılıç 27 Mart 2017
 • 0
  Bak Şimdi Güzel Din Kardeşim Bilmediğin Konu Hakkında Konuşabilirsin Ama Doğru Oldugunu Kabul Ederek Konuşamazsın Tahmin Yaparsın. Zaten Hatalı İsen Bilgili Biri Düzgün Halini Söyler Sende Kabul Edersin.

  Bak Eğer Işığın Hızı ( Işık Hızı + Maddenin Hızı )
  Olsaydı Galaksilerin Hareketi Yüzünden Işık Hızı Sabit Olmazdı,
  Bu Yüzden Galaksilerin veya Yıldızların vs vs vs Uzaklıklarının Ne Kadar Oldugunu Bilemezdik.


  Senin Kabul Ettiğin Şekile Göre Anlatıcam
  En Aptalın Bile Anlayabiliceği Basit Bir Örnek Vericem

  Düz Bir Yol Var
  Yolun En Son Kısmındasınız
  Yolun Öbür Ucunda da A Arabası Var
  Ondan Biraz Öndede B Arabası Var
  A 10^20 Hızı İle Size Doğru Gelirken
  B 10^10 Hızı İle Gelicek

  Yani Hızları
  A = 10^20 + c ( c = isik hizi)
  B = 10^10 + c Olucak

  B Aracının Görüntüsü A Dan Sonra Geleceği İçin
  Geçmişi Görürdünüz Ve İlkel Irklar ve Günümüzdeki Bazı İnsanlar Buna Dayanamıyıp Kafayı Yiyip Ölürdü.

  İyi Günler.
  Hakan K 28 Mart 2017
 • -1
  Arabaya göre (gerçekten ışık hızında gidebildiğini kabul edersek ) her şeyde olduğu gibi onda da ışık hızı her türlü sabit olmalıdır. Yani far ışığının arabadan normalde yine ışık hızında uzaklaşması gerekir. Ama araba ışık hızında olduğu için işler karışır. Işık hızında zaman durduğu için araba içerisinde oturan insan için de zaman durur. Zamanın durmasının sebebi ise ışık ile ilgilidir. Anlatmak çok zor ama zeki olduğunuzu varsayarak ne demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum.
  TARDIS 01 Kasım 2019
 • 0
  Duran bir cisim için ışık hızı normal gittiğinden(1 saniyede yaklaşık 300.000.000 metre) hızı da normal algılar. 10000 km/s ile giden bir cisim için onunla aynı yönde giden ışığın ona 300.000.000 metre fark atabilmesi için daha fazla yol kateder. Çünkü bu sırada kendisi de yol katediyordur. Ama duran cisme göre ışık o uzaklığa ulaştığında 1 saniyeden fazla geçmesine rağmen hıza sahip olan cisim 1 saniye diye algılamak zorunda olduğundan duran cisme göre zamanı yavaşlamıştır. Yani mesele her cisme göre ışığın 1 saniyede o cismin 300.000.000 metre ÖTESİNE gidebilmesindedir. Bu yüzden ışık hızına yaklaşan cisimler durağan cisimlere göre yavaştır.
  TARDIS 01 Kasım 2019
 • 0
  Soruya geri dönersek, ışık hızında giden arabanın farının ışığı sonsuza dek ona 300.000.000 metre fark atamayacağından ( çünkü aynı hızdalar) zaman durur. İçindeki insan da sonsuza kadar farın ışığının önüne düşmesini bekler. Kosacası böyle bir deney olursa (kütleli bir cisim ışık hızına ulaşamayacağından aslında anlattığım her şey imkansız ) asla katılmak gibi bir aptallık etmeyin. Tabi ölümsüz olup heykel gibi sonsuza dek durmak istiyorsanız ayrı.
  TARDIS 01 Kasım 2019
 • 0
  Aslında zamanı şöyle tanımlasam herhalde daha açıklayıcı olur; bir cisme ışık 300.000.000 metre fark attığı zaman bir saniye geçmiş olur. Böylece zamanın göreceli olduğu anlaşılır.
  TARDIS 01 Kasım 2019
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap