• +1

  Termodinamige uymasi acisindan , kabul edilebilen en kucuk kapali ( izole ) sistem hangisidr?

  Morgan Frei 22 Mart 2017
 • +1
  Atom, parcaciklar, hatta anti parcaciklar ve anti hidrojen ( mesela) , eger bir tepkimeye ugramayacagi bir ortamda ise, izole sistem kabul edilirler mi ?
  Morgan Frei 22 Mart 2017
 • +2
  Sadece kapalı derseniz, kütle değişiminin olmadığı bir durum olarak ele aldığımızda parçalanamayan bir parçacığı düşünmek gerek galiba. Çevresiyle olan tüm etkileşimleri de çeşitli enerji aktarımlarına müsade edip kütleyi değiştirmemeli.

  Ama sorunuz daha ilginç aslında, eğer bir maddeyi normalde olabilecek tüm değişimlerin engellendiği bir ortamda muhafaza edebilirsek bu ortamın izole sistem olup olamayacağını soruyorsanız eğer kendi fikrim, evet olabilir. Fakat bu ortamın artık bizim gerçekliğimizden kopuk başka bir "yer" olacağı fikrindeyim. Çünkü herhangi bir bilginin de girip çıkamayacağı bu ortam için bir geri dönüş olamaz. Ve tam olarak bu noktada aslında en küçük izole sistemin evren olduğu fikri ortaya atılabilir. Bildiğimiz tüm kavramlar ve gerçeklikler bu evren için anlamlı olduğundan dolayı eğer evrenimiz izole bir sistem ise başka evrenlerin -varsa eğer- varlığı hiç bilinememesi gerekir.
  Vide supra 22 Mart 2017
 • 0
  Hayir, sadece , mesela bir hidrojen atomu , hicbir tepkiyle karsilasmamasi acisindan izole bir ortamdaysa ( enerji giris cikisi yapilmamasi , tam bir vakum olusturulmasi, sicaklik degisiminin olmamasi gibi tum onlemlerin oldugu super bir izolasyon) , bu durumda bizim bu hidrojen atomumuz "termodinamik" kanunlarina uyar mi (izole ortamindan bagimsiz olarak termodinamige uyar mi) ? Diyelim uydu. Bir netron , ayni kosullarda yine bu kosula uyar mi ' ayni sekilde ( biliyorum yine tamamen hayalgucu gerekir ) , bir anti parcacik da uyar mi ?

  Bu arada soruma "ortamin izole olmasi" kismini sormamistim ama sorsaydim guzel bir soru olurmus.
  Morgan Frei 22 Mart 2017
 • 0
  Yanılmıyorsam zaten çoğu termodinamik hesaplamalarında ortam izole olarak ele alınmakta. Örnek olarak adyabatik süreçlerin hesabı tamamen teoriktir fakat gerçekte yanılma payları olarak diğer tüm kütle ve enerji kayıplarını eklersiniz. Hatta bütün termodinamik modeleri ideal durumlar içindir. Bu noktada hesaplayamadığımız ve basit olarak göz ardı ettiğimiz değişkenler belki sonsuz miktarda olabilir aslında. Yani örneğin için atomun kuantum davranışlarını da kontrol etmek için uzay dokusu da kaldırmamız gerekebilir mesela. Fakat bu hidrojen atomu tamamen teorik ve belki de hiç bir zaman oluşturamayacağımız bir ortamda olacağından dolayı nasıl bir gözlem ile teori oluşturulabilir bilemiyorum. Belki de tek yöntem şu anda bizim yaptığımız gibi bu izole sistemin içindeyken sistemle ilgili konuşmaktır. Bu arada tüm bu üzerine konuştuğumuz sistem tanımları klasik mekanik için yapılan tanımlar tabi.
  Vide supra 22 Mart 2017
 • 0
  Zaten termodinamikteki izole yapinin olma sartlarinin gerceklesmesi dahilinde sormustum.TD yasalarinin atomik duzeyde gecerli olup olmadigini daha once dusunmemistim, ancak ornegin Big Bang icin entropinin sifir oldugu ortam deniliyor ve bu etapta herhangibir parcacik dahi yoksa, atom ve alti parcaciklari icin de nicin olmasin diye dusunuyorum
  Morgan Frei 22 Mart 2017
 • 0
  Büyük patlama ve entropi ilişkisini henüz tam olarak anlayabilmiş değilim açıkçası. Fakat bir süredir aklımda bu sistemlerle ilgili sorular vardı, özellikle kapalı sistem tanımı olarak kütle transferinin olmadığı ama enerji transferinin mümkün olmasıyla alakalı olarak. Klasik örnek olarak eşit kütledeki iki bardak su için, sıcak olan suyun soğuk olandan çok az da olsa daha ağır olması verilebilir. Bu durumda enerji transferi aynı zamanda kaçınılmaz olarak kütle transferi anlamına mı gelir? Öyle ise kapalı sistemlerde bu kütle artışının kimyasal reaksiyonlara etkisi ne kadar olur gibi pek çok soru çıkıyor ortaya. Sonuç olarak çok küçük sayılardan bahsediyor olabiliriz ama neleri değiştirir hiç bilmiyorum ve açıkçası araştırılmaya değer bir konu gibi duruyor.
  Vide supra 22 Mart 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap