• 0

  Dissosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) durumlardında farklı kişiliklerin farklı özellikleri olması durumu_?

 • 0
  örneğin; hastanın a kişiliğinin arılara alerjisi olmasına rağmen b kişiliğinin arılara alerjisi olmaması...
  a kişiliğinin şeker hastalığı olmasına rağmen b kişiliğinin bu hastalığı taşımaması....
  kişiliklerin inandığı özelliklerin fiziksel olarak gerçeğe dönüşmesi nasıl izah edilebilir_?
 • +1
  Fiziksel olarak değişim için nöroplastisite var fakat dediğiniz şey hem ilgi çekici hemde çok az verinin olduğu bir konu. Mesela insanların kanserleri , kötü huylu tümörleri nasıl atlattığını hep merak etmişimdir . Yada en fazla 1 ay ömür biçilen insanların nasıl uzun sene yaşadığı. Tabi çoğunlukla radyoterapi , cerahi müdaleler etki ediyor fakat hala mucize kurtuluşları açıklayamıyor bilim. Beyin plastisitesine doğrudan erişmek öncelikle bilinç-dışından geçiyor ayrıyetten insan beyninde inanç yada '' god point '' denilen bir yer olduğunu da biliyorum fakat yinede inanarak yada düşünerek vücutlarımızı fiziksel değişime tabi tutmak ; Fucking Cool bir durum tam anlamı ile.
 • 0
  sana bahsettiğim ''SPLİT'' filmininden etkilenerek sordum bu soruyu...
  başka kaynaklardan araştırma yaptığımda farklı kişiliklerin birbirlerine aşık olması gibi bir durumda karşıma çıktı...
  mesela ters elle yazma durumu...a kişiliği sağ elle yazarken b kişiliğinin sol elle yazması...
  hatta farklı cinsiyetteki kişilik oluşumlarında asıl cinsiyetten farklı olarak sahip olduğu kişiliğin hormonlarını salgılaması...
 • +2
  Bahsini açtığın büyük bir muamma ve tüm sırlarıyla yılların kendisini eritmesini bekleyen bir konu. Deney yapacak imkanımız olmadığı için ve sadece okuyup araştırma külfetini sırtlayabileceğimiz için bu bilinmezliklerle dolu konu hakkında sadece fikir yürütebilirim. Alt egoların birbirine aşık olması yada birinin hırçın diğerinin sakin olması gibi soyut durumları nöronların stratejik kavşaklarının bir şekilde (hormonal ve epigenetik değişimler olması muhtemel) ilişkilerinin kopması durumunda birbirinden habersiz bir takım nöron adacıkları çıkacaktır ki bunlar da zihin dediğimiz öz tarafından işlendiğin de dışarıdan bir göz için anormal durumlar oluşturacaktır. Şimdi burada iki soru sorabiliriz:İlki zihin bu parçaları zamansal olarak nasıl okur,aynı anda mı yoksa farklı anlarda mı?Bu sorunun cevabı aşikar gibi dursa da çevreden her an gelen bilgi bombardımanın ve bilinçaltımızın etkisini görmezden gelmeyiniz, akabinde bu soru muallaktadır. İkinci soru ise bağlantısı kopmuş nöronların anatomik olarak nereye ait olduğudur ki bunun cevabı da çok yüksek bir olasılıkla korteks olmalıdır.Bu fikirle aynı bedende iki farklı karakterin aşık olması gibi soyut durumları rahatlıkla açıklayabildim fakat iş alerji gibi somut konulara gelince hata verdi :) atıyorum penisilin alerjisi, penisilinin benzilpenisiloat gibi birtakım minör detarminantlarına parçalanması sonucu gelişen anafilaktik bir reaksiyondur. Şimdi bu olay çok kompleks bir olaydır ve sitokinler, bir takım savunma hücreleri vs.gibi isteğimizin dışında sistemler tarafından yürütülür. Beyinde nasıl olur da çoklu kişilik bozukluklarının birinde bunun gibi somut durum oluşurken diğerinde olmaz. Ben buna pek inanamadım açıkçası, gözümle görmem lazım :) bunu da açıklarız ama tek şartı var, çoklu kişilik bozukluğu olan hastanın organik sebeplere bağlı alerjisi olmayacak. Zaten inanmakta güçlük çekmemim sebebi de buydu. Organik bozukluğa bağlı alerjisi olan bir birey beyninde diğer kimliğe bürünüp bu alerjiden katamayacağını diye düşünüyorum.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap