• 0

  Wiki'de "evrenin genisleme orani, 5 milyar yil oncesine kadar azlma egiliminde,sonradan da artisa gectigi" yaziyor. Oyle ise...

  Morgan Frei 10 Mart 2017
 • 0
  Karanlik madde o doneme kadar islevsiz miydi ? genisleme hizinin artmasina ( 5 milyar yil once) ne sebep olmus olabilir ?
  Morgan Frei 10 Mart 2017
 • +1
  Mevcut genel kabul gören yaklaşımda, karanlık enerji (siz çok kullanımından dolayı "karanlık madde" olarak yazmış olsanızda, "karanlık enerjiyi" kast ettiğinizi düşünüyorum.) işlevinde bir değişiklik yok.

  Sadece o döneme kadar birbirine daha yakın olan kütlelerin, kütleçekimlerinin evrendeki genişlemeyi yavaşlattığı, ancak 5 milyar yıl sonra kara enerjinin uzaklaştırma -ayırma kuvvetinin birbirinden yeterince uzaklaşmış madde arasındaki kütle çekim kuvvetine üstün olmaya başladığı düşünülüyor. (Böylece, genişlemeyi frenleyici kütle çekim kuvveti azalmış.)
 • 0
  Kutle yayiliminda homojenligin azalmasi, yani bir anlamda entropi bu sonucu cikarmistir denilebilir mi ?( tesekkur ederim Sayin Burkay )
  Morgan Frei 11 Mart 2017
 • 0
  Yorum olarak ele alınırsa; Evet! bence denebilir.
  Ama bana göre, entropi zamanla (zaman'ı bir enerji aktarımı yapan dalga olarak ele almak kouşuluyla) bağlantılı bir olgu-durum olduğundan, direk sebep-sonuç ilişkisi çok da gerekli değil.

  Sadece bu hızlanmanın, birbirinden bağımsız "sebeplerinden biri" olarak ele almak daha uygun gibi..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.644 soru

27.471 cevap

30.158 kullanıcı

Giriş Yap