• 0

  Wiki'de "evrenin genisleme orani, 5 milyar yil oncesine kadar azlma egiliminde,sonradan da artisa gectigi" yaziyor. Oyle ise...

  Morgan Frei 10 Mart 2017
 • 0
  Karanlik madde o doneme kadar islevsiz miydi ? genisleme hizinin artmasina ( 5 milyar yil once) ne sebep olmus olabilir ?
  Morgan Frei 10 Mart 2017
 • +1
  Mevcut genel kabul gören yaklaşımda, karanlık enerji (siz çok kullanımından dolayı "karanlık madde" olarak yazmış olsanızda, "karanlık enerjiyi" kast ettiğinizi düşünüyorum.) işlevinde bir değişiklik yok.

  Sadece o döneme kadar birbirine daha yakın olan kütlelerin, kütleçekimlerinin evrendeki genişlemeyi yavaşlattığı, ancak 5 milyar yıl sonra kara enerjinin uzaklaştırma -ayırma kuvvetinin birbirinden yeterince uzaklaşmış madde arasındaki kütle çekim kuvvetine üstün olmaya başladığı düşünülüyor. (Böylece, genişlemeyi frenleyici kütle çekim kuvveti azalmış.)
 • 0
  Kutle yayiliminda homojenligin azalmasi, yani bir anlamda entropi bu sonucu cikarmistir denilebilir mi ?( tesekkur ederim Sayin Burkay )
  Morgan Frei 11 Mart 2017
 • 0
  Yorum olarak ele alınırsa; Evet! bence denebilir.
  Ama bana göre, entropi zamanla (zaman'ı bir enerji aktarımı yapan dalga olarak ele almak kouşuluyla) bağlantılı bir olgu-durum olduğundan, direk sebep-sonuç ilişkisi çok da gerekli değil.

  Sadece bu hızlanmanın, birbirinden bağımsız "sebeplerinden biri" olarak ele almak daha uygun gibi..
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap