• 0

  Geçmiş ve Gelecek

  Radomir45 Altınoğlu 19 Aralık 2014
 • 0
  Öncelikle şunu düzelteyim geçmişi görmek için ışıktan kat kat daha hızlı gitmelisin , ışık hızında gitmen yeterli olmaz.Dediğin örnek doğru , ışık hızından daha yüksek bir hızla 50 milyon ışık yılı uzağa gitseydik 50 milyon yıl öncesini yani hemen hemen dinazorları görürdük.Ama aynı hızda geri dönseydik Dünya geçmişe gitmiş olmazdı , aksine daha da ileri giderdi.Çünkü sen ışıktan hızlı giderken zamanın azalırdı bu yüzden dünya da zaman daha hızlı geçerdi.
  Zafer Kaan Karan 20 Aralık 2014
 • 0
  Bence zaman içinde gerçekleşen her olay kalıntı bırakır Eğer bu kalıntılar okunabilirse geçmişte görüntülenebilir.Bence Bu kalıntılar enerji kalıntılarıdır.
  Eray 30 Aralık 2014
 • 0
  50 milyon ışık yılı uzaktaki bir gezegene dünyamızdan 50 milyon yıl önce giden görüntüler-dotonlar ancak ulaşmıştır. Sizin oraya gidiş sürenizde diyelim ki 15 milyon (bizim-dünyanın zamanımıza göre) siz oraya vardığınızda belki dinazorları görürdünüz (çünkü 65 milyon yıl önce yok oldular.

  Ancak tekrar dünyaya döndüğünüzde gene bir 15 milyon geçecektir.
  Yani siz bir dinazor görmek için gidip gelirken insanlık için 30 milyon yıl geçmiş olacak. (Büyük ihtimalle ölü artık bir gezegen bulacaksınız)
  Aslında bu konuda internette çeşitli fizik hesaplamaları var. Bazı ABD üniversiteleri fizik bölümleri web sayfalarına koymuş. Siz hızınızı ve mesafeyi veriyorsunuz, o da geçen zamanı -yavaşlamayı hesaplıyor.
  O zaman daha net ve gerçekçi bir cevap alabilirsiniz.
  Burtay Mutlu 31 Aralık 2014
 • 0
  Günümüzden 50 milyon ışık yılı uzaklığa gidersen yine bugünü görürsün çünkü şu anki saniye de yola çıkan ışıkla birlikte hareket edeceksin.65 milyon yıl önce yaşamış dinazorları görebilmen için 65 milyon yıl önce yola çıkan ışığı yakalayıp geçip arkanı dönup bakman gerekecek diye düşünüyorum=) yani odak noktamız dünya olduğu için dunyanın geçmişine bakmak sıkıntı gibi geliyor bana ama tabiki de güneşin 8dk ay ın 1sn onceki halini gorebiliyoruz.bunun sebebi de ışığın kat edeceği yol guzergahının ustunde olmamız=) yani geçmişi görmek için ışıktan daha hızlı olmamız gerekecek heralde.einstein ın dediğine göre tabiat a aykırı bir durum..
  Yusuf Yüksel 03 Ocak 2015
 • 0
  bilmiyorum yanlış da düşünüyor olabilirim
  Yusuf Yüksel 03 Ocak 2015
 • 0
  dogrudur, kelimesi kelimesine.
  başat özcivelek 05 Ocak 2015
 • 0
  Işık hızıda geçilebilir bence
  Yaşar Göktaş 21 Ocak 2015
 • 0
  Geleceğe ve geçmişe uzayı bükelek gidilebilir. Uzay ve zaman bir bütündür ve uzay-zamanı bükebilirsin zamanda yolculuk yapılabilir...
  Yaşar Göktaş 21 Ocak 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap