• 0

  Piezoelektrik maddelerasbit basınç altında da elektrik üretiyor mu?

  Hakan Gençgiyen 20 Şubat 2017
 • 0
  Önemli olan basıncın değişken olup olmaması değil piezoelektrik malzemenin doğal frekansına uygun bir basınç olması yeterli diye biliyorum (ki zaten piezo maddelerin doğal frekansları çok düşük olduğu için algılayıcı olarak kullanılıyorlar)
  Oğuzhan Aldemir 20 Şubat 2017
 • 0
  Evet . Çakmakların çoğunda bulunur . Hatta çin bu maddelerin seri üretimine bile geçti .https://www.alibaba.com/showroom/piezoelectric-transducer.html Mesela buradaki örneklerde bir çember tasarımı var , bu çembere uygulanan mekanik basınç sonucu her piezzo elektrik maddesi milivoltlar üretiyor . Bunu binlerce adet ile çarptığın göz ardı edilmeyecek elektrik sağlarsın .
  Bir insan günde kaç yüz adım atıyordur , düşünsene sırf bir günlük yürüyüş ile ne kadar elektrik depolarsın ? Bu yapıldı biliyorum fakat piezzo elektrik tarzında görmedim henüz . Mesela son zamanlarda duyduğum '' elektrik üreten '' yolda bu mantıkla rahat ve verimli yapılabilir . Tek sorun bu maddeyi çinden getirtmek .
 • 0
  Önemli olan elbette basıncın değişken olması çünkü sabit basınç bir iş yapmaz. Bildiğim kadarıyla elektronları atomlarda değiştirerek bir akım üretiyor ve bu yüzden elektronlar bir süre sonra eski yerlerine dönmeli. Sabit basınç altında elektrik üretebilen bir madde enerjinin korunumu yasasına pek uygun değildir, kulağa perpetual motion cihazları gibi geldi.
  Vide supra 21 Şubat 2017
 • 0
  Sabit bir basınç yok ortada çünkü , piezzo maddelerin yüzey alanlarının değişik olması farklı basınç altında , farklı elektrik üretmesine neden oluyor . Bizzat denemiştim eskiden .
 • 0
  Evet. Arkadaş sabit basınç altındaki durumu sormuş tabi @perfection
  Vide supra 21 Şubat 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap