• 0

  Bose - Einstein yoğunlaşması hakkında bilgi sahibi olanlar ; nedir bu yoğunlaşma ? Maddenin farklı davrandığı bir hal mi yoksa başka bir şey mi ?

 • 0
  Daha önce sordum cevaplanmadı maalesef , umarım bu sefer beni bilgilendirebilecek zihinler çıkar.
 • 0
  açıkcası benimde pek bir bilgim yok bu konuda ama maddenin sıvı-katı-gaz ve plazma gibi 5. hali olduğu söyleniyor...
  ve mutlak sıfıra çok yakın derecelerde bu durum gözlemlenebiliyor...
  bozonlar için bose-einstein yoğunlaşmasına uyan parçacıklar diyorlar ve bu durumu açıkçası tam idrak edemedim...
  yani foton un da bir bozon olduğu bilindiğine göre ve bozonun tanımında bose-einstein yoğunlaşmasına uyan parçacık dendiğinde foton kaynaktan çıktığında neden sıcak olur...
 • 0
  Benim hiç bilgim yok sadece izlediğim bir flimden kafama takıldı , sanırsam yabancı kaynaklı bilim platformlarına soracağım artık (:
 • 0
  Oncelikle konuyla ilgileniyorsan Kinetic Model, Einstein-Bose Statistics, fermion ve bosonlar hakkinda arastirma yapmani tavsiye ederim.
  Atomik olcekte maddeler atomlarinin kinetik enerjisine bagli olarak sekil degistirir. Suyu isittigimiz zaman gaz olmasi soguttugumuz zaman buz olmasi vs. Bose-Einstein statistics derki farkli enerji seviyesindeki atomalti parcaciklar ayni enerji seviyesine getirilebilir. Bose-Einstein condensation kabaca maddenin atomlarinin mutlak sifira (-273.15C) ulasmasi veya yaklasmasi ile atom alti parcaciklarin enerji seviyesinin diger atomalti parcaciklarla ayni enerji seviyesine dusurulmesi hali.

  Basit bir ornek uzerinden dusunursek, eline kocaman bir elmas aldin. Elmas kati tek parca gozukuyor ama atomlarina bakinca firil firil donen elektronlar, farkli enerji seviyesindeki bosonlar vs bir suru hareketlilik var. Elmasi aldin mutlak sifira yaklastirdin elmasin atomlari birbirine sikisti buzustu ve soguk sebebiyle yurumeye basladilar hepsi ayni tempoda yuryorlar hatta mutlak sifira indirdin hepsi durdu. Ve gozle gordugun elmas nasil tek parca ise atomalti duzeydede elmas tek parca hale geldi, yani elmas buyuklugunde tek bir atomun olmus oldu. Garip bir ornek oldu ama konu cok karisik boyle daha kolay hayal edilebilir diye dusundum. Konuyla ilgili bircak kaynak vereyim detaylari isteyenler goz atabilir. Gorsel olarak su videoyu kesinlikle izle derim tabloda enerji seviyelerinide gosteriyor , https://www.youtube.com/watch?v=shdLjIkRaS8

  https://global.britannica.com/science/Bose-Einstein-statistics
  http://www.universityphysicstutorials.com/bose-einstein-statistics
  http://www.livescience.com/54667-bose-einstein-condensate.html
  https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2001/popular.html
  melih ergin 18 Şubat 2017
 • 0
  Yani bu durumda kuantum etkileri makro ölçekte gözlemlenebiliyor gibi . Yada bu sıcaklıkta maddenin tüm parçacıkları tek bir kuantum dalgasına çöküyor diyebiliriz sanırsam , teşekkürler daha fazla araştıramayacağım çünkü sanırsam hippokampusum almayabilir .
 • 0
  Gozlemlemek icin degilde atomalti parcaciklarini ayni enerji seviyesine dusurup tekillik saglamasi ve atomalti parcaciklarin enerji seviyesini degistirmemiz gelecegin lazer teknolojilerini ve iletisim teknolojileri konusunda buyu umut vaadediyor hatta teleportasyonu bile mumkun kilabilir diye bahsediyor Michio Kaku. Bu arada izledigim bir filmden kafama takildi demistin filmin adini verirsen bende cok merak ettim izlemek isterim.
  melih ergin 18 Şubat 2017
 • +1
  Spectral filmin ismi bu idi , bu konu ile alakası vardı bende o flimde bu yoğunlaşmanın potansiyelinin farkına vardım sanırsam .
 • 0
  Cok tesekkurler cok merak ettim izleyeyim hemen.
  melih ergin 19 Şubat 2017
 • 0
  Ne demek asıl ben teşekkür ederim kaynaklar için .
 • 0
  dediğim filmi izledin mi perfection :)....
  split
 • 0
  Evet muhteşem bir flimdi . (:
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap