• 0

  Bir merminin çıkış hızı 270 km yerçekimine bağlı olarak belli bir hızdan sonra yavaşlayıp serbest düşüşe geçiyor yere düşerken yine 270 km hıza ulaşırmı yeredeğdiği zaman

  Şahin Demirkiran 13 Şubat 2017
 • +2
  Hava direnci nedeniyle serbest düşen cisimlerin limit hızı oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam mermi için limit hız 100 km civarında. Yani 270 km hıza ulaşamaz.
  Ahmet Yılmaz 13 Şubat 2017
 • 0
  Her merminin etkili bir mesafesi vardır. Bu mesafeyi hava direnci, dünyanın dönüş yönü, rüzgar direnci, namlu çıkış hızı, barut hakkı gibi ayrıtnılar belirler. Eğer yatay bir atış ise, yerçekimi ile kaybedilen enerjininde hesaplanması gerekir.

  yukarıdaki tanım genel olarak doğru olmasına ek olarak, çok sık duyduğumuz :-( Maganda Kurşunlarında gözlemlenen, çekirdeğin hedefe ulaştığında nerdeyse çıkıştakine yakın bir enerji taşıdığı yönünde oluyor. Çünkü çekirdek yükselirken kinetik enerjisi potansiyele dönüşüyor. Düşüş aşamasına geçtiği zaman ise bu potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşüyor.
  Yanii 50 metre yükselen çekirdek, eğer düşüş aşamasında ike 40 metre yükseklikteki bir apartmandakine çarparsa, etkisi 10 metreden düşen çekirdeğin enerjisi kadar oluyor.
  ama tekrar 50 metre düşüp, birisine çarparsa, öldürebiliyor.
 • 0
  çekirdeğin yapısı ve namlunun özelliklerine göre değişir...
  yiv ve set olayı vardır namlularda....ilk çıkış hızı saniyede 800 metredir...
  yiv ve set olayına gelirsek namlu içinden çıkan çekirdeğin spin yapmasını sağlayan olaydır....
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap