• 0

  Matematik normal hayatta ne işe yarar ve matematikle normal hayattaki olaylar tahmin edilebilirmi

  Hasan Özer 31 Ocak 2017
 • 0
  İki - üç değişkenin olduğu bir şey olsaydı hayat dediğimiz şey , evet tahmin edilebilirdi fakat maalesef öyle değil . Nedensellik prensibini kum tanesinden galaksilere veyahut bilincin fiziğini en küçük ayrıntısına kadar çözmeden bunu yapabilme olasılığımız çok . Hem çok fazla değişken var hemde şuan ki matematik buna hazır değil .
 • 0
  Matematik evrenin dilidir ve hayatla kurmaya çalıştığımız ilişkinin şu an için en ümit vaat eden aracıdır. Doğada gerçekleşen bir olayın çok benzer durumlarını tamamen soyut olarak betimlemek ve sonucunda garip bir şekilde çalıştığını görmek en basit tanımla açıklanamayacak derecede muhteşemdir. Gerçekten de michio kaku'nun dediği gibi şayet bir tanrı varsa matematikçi olması şaşılacak bir durum olmaz galiba. Evrimsel süreç neticesinde düşünebilen zeki canlılar olarak doğada meydana gelen olayların bir düzeni/kalıbı olduğunu fark ettiğimiz an zaten matematiğin temeli olabilir. Bu da canlılarda çevreyle olan etkileşim ile orantılı olduğundan sonuç olarak ya insanlar matematiği keşfetti ya da daha üstün bir anlayışın getirisi olarak doğanın yansımasında matematiği gördü. Yani normal hayatta zaten matematik bir şekilde düşünce yapına dahil durumda. Okula gittiğinde orada kendiliğinden bir anda var olan bir şey değil.

  Eğer kare bir dart tahtasına çember çizerek rastgele dart okları atmaya başlarsan, toplam attığın dart oku sayısını bilmesen bile sadece çember içindeki ok sayısını sayarak kaç tanesinin çember dışına isabet ettiğini tahmin edebilirsin örnek olarak. Piyasa analizlerinde, çeşitli toplumsal durumlarda ilginç istatistik kanunları bulunmakta ayrıca. Yani evet çok kaotik sistemler dışında matematik olayların tahmini konusuda oldukça başarılı.
  Vide supra 01 Şubat 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap