• 0

  Bilimin yükselişiyle felsefe önemini yitirdi mi? Stephen Hawking'in deyimiyle "felsefe öldü" mü ya da ölüm döşeğinde mi?

  Ahmet Yılmaz 14 Ocak 2017
 • 0
  Felsefe ölmedi ama artık ihtiyacımız kalmadı diyebiliriz . Bilim ve bize getirdiği fiziksel açıklamalar arttıkça vede metafiziksel fenomenlerin bilimsel açıklamalarını gördükçe insanın bilime ve bilim için muhteşem bir tasarım olan '' beyine '' güveni arttı sadece .
 • 0
  felsefe bilimin rakibi ya da alternatifi olmadığı için ölmesi mümkün değil. insanlar düşünmeye devam ettikçe felsefe de devam edecektir.
  Tugay Soruklu 14 Ocak 2017
 • 0
  bence de tanrı konusu olduğu sürece felsefe ölmeyecek
  İsmail Çelik 15 Ocak 2017
 • 0
  Felsefenin salt cümle kurmaktan ibaret olduğunu düşünmek oldukça yanlış bir çıkarım olacaktır çünkü ötesi var. Felsefenin temeli sorgulamaktır, siz sorguladığınız ve anlamlandırmaya çalıştığınız her şeyde bir nevi felsefe yapıyorsunuz zaten bunun için filozof olmanıza gerek yok. Felsefeyi sığ kalıplara indirgeyerek bilimle karşı karşıya getirmek gereksiz bir gayrettir. Düşünüyorsan öyleyse felsefe vardır ve ölmeyecektir.
  arjuna 15 Ocak 2017
 • 0
  Düşünmek felsefedir gibi yorumlar gelince konuya biraz açıklık getirmek isterim.

  İnsanlığın düşünce dünyasını şekillendirenler din, felsefe ve bilimdir. Günümüzde bilimin etkisi o kadar çok ki felsefe etkisiz kalıyor. Stephen Hawking bunu dramatik şekilde ifade ediyor: "Felsefe öldü"
  Ahmet Yılmaz 15 Ocak 2017
 • 0
  Felsefe bilgiden bilgi üretmektir. Ama günümüzde o kadar çok ekip, o kadar hızlı bilgi üretiyor ki, toplanan bilgileri bir araya getirip yorumlayacak zihinlere fırsat kalmıyor.

  Eskiden bilgi üretme hızı insanların yorumlamasına ve aralarındaki bağlantıları görmesine izin veriyordu. Şimdi bu ancak uzmanlık sağlanan dar alanlarda mümkün.
  Uzmanlaşma belli konulardaki bilgi üretimini artırdı ama aynı zamanda farklı (yakın ya da uzak) dallar arasındaki bağlantıları görmemizi de engelliyor.

  Mesela şu çok aranan "Her şeyin teorisi" aslında felsefi bir arayışın ifadesi.
  Hawking'in söylemininde, bu bakış açısı altında şekillendiğini düşünüyorum.

  Alın size felsefi bir örnek: Kalabalık insan grupları veya araçların, trafikteki hareketi, akışkanların dinamiği ile uyumlu...
  Yoksa ülkemizde bolca laf üretip, iş üretmeyen ve özel bir terim sözlüğü kullananların yaptığı gibi göstermelik bir şey değildir.

  Başka bir örnek: 18.yüzyılda Sosyolojide üretilen felsefelerin, günümüzde şehir tasarımından, bina dizaynına, alt yapıdan, çalışma saatlerine ve ekonomi koşullarına kadar bir çok şeyi belirlediğini ve biçimlendirdiğini hiç düşündünüz mü?

  Felsefe, insanoğlunun sorgulaması ve doğruyu aramasında kullandığı bir araçtır. Özü, hukuk gibi matematiksel mantığa dayanır. (Matematiksel mantık olmayan çıkarımları ve varsayımları "boş laf" olarak nitelemek daha doğru gibi...)

 • 0
  İnsan ne zaman düşünmeyi, yorumlamayı, üretmeyi bırakır o zaman felsefe ölür. Belki kabuk değiştiriyor, insanla birlikte ama yok olması mümkün değil..
  özlem 09 Şubat 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.075 cevap

30.545 kullanıcı

Giriş Yap