• 0

  İkizler Paradoksu'nun biyolojik olarak açıklaması nedir ?

  yusuf türkan 08 Ocak 2017
 • +2
  Aynı biyolojik yapıda olan tek yumurta ikizlerini ele alalım ( Albert ve David olsun ) .Bu biyolojik mimarinin yaşam süresi ise 60 yıl olsun ortalama . Albert 20 yaşında iken uzay gemisi ile başka bir yıldız sistemine yada farklı bir kütle çekimi olan bir uzay-zaman koordinatına gitsin david ise dünyada kalsın . Albertin , X uzay-zaman koordinatlarında ( bir yıldız yada karadeliğin yakını ) 1 saat geçirmesi , David'e 200 sene olarak gelir . Çünkü kütleçekimi evrenin heryerinde farklıdır bu yüzden zaman evrenin her yerinde farklı akar . Albert 1 saat sonra dünyaya döndüğünde ( uzay-zamanı büken bir teknoloji düşünelim ) muhtemelen davidin torunları ile karşılaşıcaktır .
  Temelinde vücudumuz içindeki tüm atomlar ve atom-altı parçacıklar için zaman , bulunduğumuz uzay-zaman koordinatlarına göre şekillenecektir . Fakat vücudumuz için ortalama yaşam süresi değişmez .
 • 0
  Zaman vede zamanın maddeye yada bilince etki etmesi ile oluşan zaman algısı ; kütle çekimine , hıza ve uzay-zaman dokusu ile alakalıdır, diye biliyorum . (:
 • 0
  kısacası şöyle ışık hızına yakınlaştıkça zaman daha yavaş akıyor ikizlerden birini dünyaya diğerini ışık hızına yakın hızda uçurursan biri 40 diğeri 30 yaşında olacak yani bir nevi geleceğe ışınlanmak
  İsmail Çelik 09 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap