• +1

  Merhabalar merak ediyorum acaba köpekler neden ulur?

  Bekir 08 Ocak 2017
 • +1
  Bizim gibi köpeklerinde bir işitme aralığı vardır . İnsanlar ( 20 HZ ile 20KHZ ) arasınında işitir mesela . Köpekler ise 60 KHZ 'lik bir üst sınıra sahip . Ulumalarının altında evrimsel bir sebep yatıyor tabi . Kendi alanlarını korumada , diğer rahatsız edici sesleri bastırmada ( ambülans vs vs ) sebeplerinde ulurlar . Köpeklerin işitme ve koklama umwelti bizlerden kat ve kat daha fazla olduğu için köpekler bazı durumlarda dünyayı bizden daha verimli deneyimlerler .
 • +1
  Köpekler üzerine bir araştırma bulamadım ama ataları kurtlar için temelde sesli iletişim amaçlı ulurlar. Ulumak uzun mesafede havlamaya göre daha yüksek ya da belirgin bir sestir. Köpekler için ise kemal'in değindiği gibi doğal olmayan durumlarda bir evrimsel içgüdü olarak ulumaları mantıklı geliyor. http://www.evrimagaci.org/fotograf/56/1267
  Vide supra 08 Ocak 2017
 • +1
  A Man Among Wolves adli belgeseli tavsiye ederim. Kurtlarla yasayan bir egitimcinin hikayesi. Belgeselin bir bolumunde avrupada bir kasabaya gelip elindeki kurt uluma ses kayitlarini hoparlorden calarak yabanci kurtlarin o bolgeye gelmesini engelliyordu, yabani kurtlar hoparlordeki kurt ulumalarini duydugunda bu bolgenin baska kurtlara ait oldugunu dusunerek yaklasmiyordu.
  melih ergin 08 Ocak 2017
 • 0
  içgüdüleri yüzünden algıladıkları şeyleri belirtmek iiçin
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap