• 0

  Paradokslar gelecekte (yakın veya uzak) sonuçlanabilir mi? Yoksaa sonsuza kadar çözümsüzmü kalacak?

 • 0
  Aslında sorunun cevabı hangi paradokstan bahsedildiğine bağlı. Genel düşünecek olursak paradokslar fikirlerin tutarsızlığından kaynaklanır. Ürettiğimiz fikirlerin tutarlılığı arttıkça paradokslar da azalacaktır.

  Sonuçlanıp sonuçlanmayacağını merak ettiğiniz paradoks nedir?
  Ahmet Yılmaz 05 Ocak 2017
 • 0
  Paradokslar çelişkiden oluşuyor zaten. Genel bir şey söylemek tutarsız olur. Kısıtlarsak hangi paradoks için bunu soruyorsun? Paradokslarla ilgili güzel yazılar var bence önce onları okumalısın.
  Buket Gökpınar 05 Ocak 2017
 • -1
  -- Paradokslar ve gizemlerini üç sınıfa ayırırsak ;
  1-) Bilimin çözmeye yakın olduğu sınıf
  2-) Bilimin günün birinde çözmeyi umduğu sınıf
  3-) Ve son olarak , bilimin ilgi alanı dışında olduklarından , veyahut kesin ve doyurucu bir yanıt bulmak için nasıl araştırma yapmamız gerektiği aklımıza gelmediğiden bilimin belki asla yanıtlayamayacağı felsfesi ve fizikötesi sınıf vardır . ( Jım Al-Khalili ) --
  Sonsuza kadar çözümsüz kalacak sınırsız sayıda problem yada gizem olacaktır fakat hiçbir zaman o gizemlere ve problemlere sınırsız sayıda cevabımız olmayacaktır . Temelinde sonsuz sayıdaki gizemlerin tek bir cevabı olacaktır . Aslına bakarsak , sonsuz sayıda problem olmasının nedeni ; hakikat yada salt gerçeklik denen şeyin milyonlarca zihin tarafından yorumlanmasıdır bence .
 • 0
  Yaptığınız sınıflandırmaya birer örnek verir misiniz? @Kemal
  Ahmet Yılmaz 05 Ocak 2017
 • 0
  mesela dede paradoxsu var dedeni öldürürsen varolur musun diye ? o yüzden geçmişe gitmenin mümkün olmadığı sonucuna varılıyor bu paradoxta ama sonsuz sayıda gerçeklik var ise dedeni öldürürsen hayatta kalırsın çünki geçmişe gittiğin o geçmiş senin gerçekliğinden bağımsız bir gerçekliktir o zamanda durum paradox olmaktan kurtulur
  İsmail Çelik 06 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.164 kullanıcı

Giriş Yap