• 0

  tren sabit hızla giderken vagonun başından ve sonunda patlayan flaştan çıkan ışık ışınları orta noktadaki algılayıcıya aynı anda mı ulaşır? bence ulaşmaz !!!!!

  Arda Gökmen 04 Ocak 2017
 • 0
  iki taraftan havada 300000 km/sn sabit(artmaz veya azalmaz) hızla süzülerek karşılıklı ışık demetleri gelirken tren vagonundaki algılayıcı ileriye doğru 200000km/sn hızla gittiğini düşündüğümüzde içerideki vagon içindeki gözlemcide dışarıdan bakan gözlemci de ışık ışınlarından birinin daha önce algılayıcıya ulaştığını görür.
  Arda Gökmen 04 Ocak 2017
 • 0
  ancak internette bu olayı anlatan yazılarda ne hikmetse vagondaki gözlemci için iki taraftaki flaşlardan çıkan ışınların aynı anda algılayıcıya ulaştığını ve bombanın patlamaığını anlatıyorlar
  Arda Gökmen 04 Ocak 2017
 • 0
  kaçırdığım noktayı anlatabilecek bi gönüllü arıyorum
  Arda Gökmen 04 Ocak 2017
 • 0
  evet aynı anda ulaşır . cismin hızı ne olursa olsun ışık hızınıetkilemez çünki ışık bir madde değil dalgadır
  İsmail Çelik 05 Ocak 2017
 • 0
  Evet doğru okumuşsun, trenin arka ve önünde patlayan flaşlar ortadaki gözlemciye aynı anda varır. Tren isterse yavaş gitsin, isterse de ışık hızına yakın olsun farketmez. Dışarıdan bakan gözlemciye göre ise önde patlayan flaş ortadaki gözlemciler daha hızlı varır. Hangisinin doğru söylediği konusunda yorum yapamayız. Her ikisi de kendine göre doğrudur. Bunun sebebi ışık hızının her zaman ve her gözlemciye göre sabit olmasından kaynaklanmaktadır. Yani eğer trenin içindeki gözlemci kendisine eşit mesafedeki flaşlar dan birini daha erken görseydi, flaşlardan çıkan ışıklardan birisi diğerinden daha hızlı ya da diğeri daha yavaş varmış anlamına gelirdiki bu ışık hızının sabit olma kuralını ihlal etmiş olurdu.Dışarıdan bakan gözlemciye göre ise ortadaki gözlemcinin ileri dogru hareketi sebebiyle öndeki flaş daha çabuk varacaktır, arkadaki flaş ise daha sonra yetişecektir
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • 0
  Peki sana şöyle bir soru sorayım, dünyamız kendi ekseninde dönüyor ve ayrıca güneş etrafında da dönüyor. Güneş sistemiz ise galaksizimizin merkezinin çevresinde dönüyor. Galaksimiz de uzay boşluğunda bir yöne doğru hareket ediyor. Bu hızları topladığımızda bizim uzaydaki hızımız yaklaşık saniyede 1000 km ye yaklaşıyor. Yani ışık hızının 300 de 1'i. Peki dünya üzerinde ışığı farklı bir yöne tuttuğumuzda hızı değişiyor mu?
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • 0
  Örneğin galaksinin hareket yönünde tutarsak 300000, zıt yönde tutarsak 299000 olmalı. Ne düşünüyorsun?
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • 0
  Her sistemi bir küme olarak düşünün.
  Evren üst kümesinin bir elemanı olan uzay gemisini bir alt küme olarak düşünün.

  Ana kural, her küme grubunda ışık hızı gözlemciye göre sabittir. Ve hepsi kendi ölçüleriyle aynı "eşdeğerli sonucu" bulurlar.

  Farklı kümelere ait gözlemciler, bu sonuçları artık "eşdegeğerli" ölçmezler.
  Şimdi soru'nuzu tekrar ele alın. Cevabı da göreceksiniz. (Verilen cevaplar da pek hata yok. Bu sadece farklı bir bakış açısı daha...)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap