• -1

  buz çağındaki 10.000 insanın genlerini taşıyorsak ve hemen hemen onlarla aynı gene sahipsek bazı insanlar nasıl bu kadar zeki? genetik kusur mu? beynin bir bölgesinin fazla büyümesi mi?

  İsmail Çelik 03 Ocak 2017
 • 0
  bi ara insan nufusunun aşırı azaldığını hatta 10.000 civarına düştüğümüzü duymuştum yani konu o değil hemen hemen aynı genleri taşıyoruz mesele o
  İsmail Çelik 03 Ocak 2017
 • 0
  10.000 insan ?
  hiç kimse 03 Ocak 2017
 • 0
  Tabiki de hayal gücüne çevresel faktörlerin etkisi var . @tuğba.
 • 0
  Buz çağındaki 10.000 insan derken ?
 • 0
  “Aslında herkes zekidir. Fakat bir balığı bir ağaca tırmanma kabiliyetine göre değerlendirirseniz tüm hayatını aptal olduğunu zannederek geçirir....” Albert Einstein
  Zekanın azlığını çokluğunu nasıl belirtirsin ki.. Iq,Eq vs hepsi bir insandan çıkıyor o testlerde ölçmez bence..Her şey kısıtlı..
  hiç kimse 03 Ocak 2017
 • 0
  Beyinde biyolojik olarak gerçekten bir rahatsızlık yoksa eğer mesele beyin değildir. Beyin büyüklüğü veya küçüklüğü zekayı etkilemez zekayı hayal gücü etkiler. Hayal gücün kadar zekisindir. Hayal gücünü genetik faaktörler değil çevresel faktörler etkiler. Bence :)
 • +1
  Homo sapiens eski bilgilerimden hatırladığım kadarıyla şu ana kadar iki buzul çağı gördü. Sayıya takılmanın bir anlamı yok. Son buzul çağı ise 10000 12000 yıl önce bitti. Nufus belki çok, belki de daha azdır. Şimdi sorun galiba aynı tür içerisinde zekanın zamanla nasıl bu kadar gelişebileceği üzerine. Bunun asıl sebebi bence çok karışık değil. Yani genetik olarak elbette beynimiz değişmiştir ve sürekli değişmeye devam ediyor fakat zekanın (bir nevi iq'dan bahsediyorum) artmasında modern insanın yarattığı "yapay" çevre koşulları ve düşünme alışkanlıkları önemli olabilir. Sadece bazılarımız değil muhtemelen hepimizin potansiyeli ilk yaşamış insanlardan daha yüksek. Zekanın nasıl ortaya çıktığını açıklamadan gelişmesini açıklamak bence bilimsel olarak eksik bir argüman olur ama günümüzde iq'nun neden hala arttığını ya da artışının doğru olup olmadığını bu şekilde açıklıyorlar. Çevre koşullarının artık çok küçük yaşlardan itibaren özelleşmiş olması, bilimsel düşünme alışkanlıkları ve sosyal ilişkiler olarak çeşitli açıklamalar var. Tabi bunlar bir insanın asıl potansiyelini gösterebilmesi için önemli.
  Vide supra 03 Ocak 2017
 • 0
  Diğer memelilere yada primatlara oran illa bir beyin bölgesi örnek verecek isek ; bu Serebral korteks olurdu . İnsan beyninin en gelişmiş kısmı burasıdır .
 • -2
  Yaklaşık 50 yıldır insanları gözlemliyorum. Bunun 35 yılı bilinçli gözlemleme olarak tanımlayabilirim.
  APTAL İNSAN (özel rahatsızlıklar-hastalıklar dışında) YOK.
  DİĞERLERİNDEN DAHA ZEKİ İNSANLARDA YOK.

  SADECE ÖNÜ AÇILMAMIŞ, AYDINLATILMAMIŞ, BİLGİYLE DESTEKLENMEMİŞ İNSANLAR VAR.

  10.000 yıl evvelki bebeği alın, günümüz eğitim sisteminde iyi bir şekilde eğitip, donatın, SEVGİYLE destekleyin, bir dahi olabilir.

  Zekayı, bilgi birikimi destekliyor. Beyin de bu bilgiye uyum sağlıyor. Ne kadar erken başlarsa, beyin gelişimi de ona göre uyumlu oluyor.
 • 0
  Neden 10.000 insan sorusuna gelince...
  Ek olarak, atalarımızdan iki tür genetik miras alıyoruz. Spermlerden Y kromozomları (erkek) ve yumurtalardan mitokondriyal DNA (kadın) ...
  Bunlar anneden-kıza, babadan-oğula geçtiği için genetik takip yapılabiliniyor. (Her kuşakta nasıl bir farklılaşma oluyor bilmiyorum.)

  Bu izleri geriye takip ettikleri zaman buzul dönemindeki gen varyasyonu 10000 kişiye kadar düşmüş olmalı.

  Ancak bu yanıltmasın, insanların gelişiminde 300 küsur tür hominid kuzenimiz olmuş. Sadece sağ kalan, (diğerlerini yok eden belki de) Homo sapiens olmuş.

  Diğer türlerden kalan genlerimiz göz ardı ediliyorsa, temel genlerimize göre durum değerlendiriliyorsa buzul devrinde 10.000 kişi mantıklı bir rakam.
  Yoksa genlerimizde, Cro Magnon, Neandertal, Denisova genlerinden de var. Ama onlar ölü ırklar...
 • -1
  sorduğum soruya cevap niteliği taşıyabilecek bir cap yok başşka şeyleri cevaplamıssınız hatta anlamayanlar bile var ama yinede teşekkürler
  İsmail Çelik 04 Ocak 2017
 • 0
  Serebral korteks işte , diğer memelilere oranla daha fazla gelişmiş beyin bölgesidir ? @ismail
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap