• 0

  Ruh atomlardan mı oluştu yani düşünen şey bir atom mu? Bilim neden bir yaratıcının varlığını kabul etmiyor?

  Kasım Cebeci 24 Aralık 2016
 • 0
  Çünkü bu ve bunun gibi pek çok soruya cevap verebilmek için -belki de bir yaratıcının yarattığı- evrenin kendi kanun ve kurallarını inceleyerek yapılabilecek en gerçek ve objektif yorumu yapmayı yani mantık kullanmayı amaçlıyor. Olmayan bir şeyin varlığını kabul edip ona uygun çıkarımlarda bulunmak da bir bilimsel yöntem olmasına rağmen en azından bir tane gözlenebilen bir etkisi olması gerekir. Ayrıca bazı şeyler işleyiş olarak sistemin tümünden ayrı ve ilk bakışta açıklanamayacak derecede karmaşık görünebilir. Güzel olan ise bu ve bunu gibi sorular için önce bilinmeyeni kabul etmek, yerini anlık ve günü kurtaracak bir yavan açıklamaya bırakmamak gerektiğidir.
  Vide supra 24 Aralık 2016
 • 0
  Ruh için, bence bizim saptayamadığımız bir enerji formu olabilir. Atomlardan oluşmadığı kesin.

  Cenab-ı Hakk'ın varlığı hk; yaratıcının varlığını kabul eden (ya da etmeyen bazı) bir çok bilimci, bilimi O'nun varlığı ile yapamaz.
  Bilim, salt bilinen, ölçülen, değerlendiren , tekrarlanabilen "SOMUT VERİLER" üzerinden hareket eder.
  Burada amaç; soyut verilerin belirsizliğinden kaynaklanan yanlış- hatalı yollara sapmadan "Doğruya ulaşmaktır". Çünkü soyut veriler, çok fazla olasılık içerir. Üstelik bir çok açıklamayı da kestirip atabilir.

  Aslında mevcut çatışma, soyut kavramlarla buldukları cevapların, somut verilerle desteklenmesini ve tasdik edilmesini isteyenlerin, bu isteklerinin gerçekleşmemesinden kaynaklanıyor.
  Soyutçular, ortaya gereksiz bir çatışma ortamı çıkartıyorlar.

  Oysa bilim, sürekli araştırarak ve doğrulanmış bilgilerle sonuçlara ulaşmak için ağır, uzun ve kesin bir yoldan ilerliyor. Ve daha öğrenecek çok şey var.
  Şu an ki biriken bilgi düzeyi, soyut sonuçları doğrulayacak, tasdikleyecek düzeyde değil. Bunun için izlediği kontrollü yoldan da vaz geçecek değil. Zaten vazgeçmemeli de...

  Biri insanların somut dünyasına, diğeri soyut dünyasına yönelik yaklaşımlar içeriyor. Bunları birbirine karıştırmak, kavram kargaşasına yol açıyor sadece.
 • +1
  her şeyi tanrı yarattı diyip sonlandırılırsa bilim olmaz...
  bilimi seven tanrıyı tanır , tanrıyı tanımak isteyen bilime bakmalıdır.
  ruh konusu yaşadığımız hayat şartlarının dışında bir konu olduğu kesin , etkisi var ama kendisi gözükmez , budurumda belki başka bir boyutta olduğunu düşündürüyor bana ama bizimle , karışık bir durum .
  Ali Yıldırım 24 Aralık 2016
 • -1
  Yaratıcıdan kastınız '' kişiselleştirilmiş ilahlar '' değil ise ; bilim en son denklemde yaratıcıya yer verecek kadar alçakgönüllüdür .
 • -1
  Bilim neden bir yaratıcının varlığını kabul etmiyor? ben hiçbir bilimsel makalede böyle bir şey görmedim.....siz bu kanıya nasıl vardınız ki ?
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap