• 0

  bilmek ne işe yarıyor , bildiklerimizin altında insanoğlunun bencilliği yatıyormu ?

  Ali Yıldırım 21 Aralık 2016
 • 0
  bir kaplumbağa yumurdatan çıkıp yüzüyor ,bir şey öğranmsine gerek kalmadan hayata başlayacak bilgisi var ...
  peki insanoğlunun bilgiye ihtiyacı sadece yaşamasını idame ettirebilecek kadarmı olması gerekir yada çok çok daha fazlası ile bulunduğu evreni mercek altına alması mı gerekir ...
  insanoğlunun bildiği her detayda kendi yaşam idamesimi yatıyor ...
  bilgi açığa çıktığında bir sonrası lazım ve bir döngüyle çok daha fazlası gerekiyor ...
  gerçek ne sizce ...
  bilgi ne işe yarıyor ...
  az bilen ve çok bilen farkı ne (doğum ölüm aynı.)
  ....
  Ali Yıldırım 22 Aralık 2016
 • 0
  Öncelikle gerçek nedir sorusu ile bilgi nedir sorularına evrensel cevaplar verebiliyor muyuz ona bakmamız gerek . Gerçek demek ; maddesel olan mıdır , yoksa maddesel olmayanın maddeye yansıması sonucu oluşan bir olgu mudur ?
  Bir şeye gerçek diyebilmek için o şeyi 5 duyu organımızla algılayıp beynimizle de yorumlamamız mı gerekir ?
  Veyahut bilgi , gerekli vede işe yarar şeyler olmak mı zorundadır ?
  Bahsettiğinize ek olarak ; yeni yumurtadan çıkan bir kuşun , kartalı görünce korkması bilgisi '' evrimsel bilgidir '' .
  Fakat en gelişmiş hayvanlar olarak bizler için '' bilgi '' çok farklı bir boyutta .
  İşe yarayan , yaramayan , gündelik , sosyal , zorundalık , evrimsel , bilgi türlerine sahibiz . Bilmek bu noktada seçim değil zorundalılıktır bizler için . Çünkü bizler bildikçe , düşündükçe insanız . Bunun için beynimizin belirli noktaları evrimleşti çünkü bizler düşündük .
 • 0
  evrendeki yeri demir olan ve insan olanın arasında ne fark var ?
  fark bilgi olmamalı veya farkta olmamalı var olan vardır ..
  az bilgili ,bilgisiz insan başka bir şey ....
  gerçek var olmaktır sadece...
  varlığın nereden geldiğini araştıran tüm var olanlar gerçeğe yönelmiştir ...
  ve dünya yaşamı dışına bakılıyor ...
  dinde'de aynı şekilde ifade ediylar...
  gerçek evrene ait evrenlere veya ...

  Ali Yıldırım 22 Aralık 2016
 • 0
  var olmak öncelik bilgi sonraki halka ....
  zaman tam olarak ne kadar var olacağının ölçüsü..
  yok olmak diye bir şey olmamalı var olan hep var ...

  madde =var olmak
  var olmanın entropisi düzenin bozulması ve yeniden var olmak
  Ali Yıldırım 22 Aralık 2016
 • 0
  İnsanoğlu hayal etmeyi, bir şeyler uydurmayı vb. çok sever. Genelliklede bunu gerçeği gizlemek için yapar. Bilgiyse gerçeği görmemizi sağlayan araçtır.
  Ahmet Yılmaz 22 Aralık 2016
 • 0
  Sen zaten var olan bir şeyin içinde varsın. Zamanla doğdun başlangıcın senin 0 noktan zamanının başladığı noktadadır ve senin en düzgün hal'indir. Sen anne karnındayken belli bir düzensizlikten 0 noktana yani - den 0 a geldin. doğduğun ilk o an başka bir ortamda ilk girdiğin an (anne karnından yer yüzüne ilk temas) senin başlangıç yani en düzenli,düzgün olduğun 0. noktan oldu. Ondan sonra zaman ile düzensizlik haline geçmek istemeye zaman ile devam ettin ancak var oluşunu maddesel olarak tanımlayan bedenin buna direnç gösterdi. Zamanla kendini yeniledi hasarlar aldı ve yeniledi. Sürekli yenilemeye çalıştı ancak zamandan daha güçlü bir madde yoktu. Bu yüzden senin direncin yani bedenin yani bedenindeki maddeler atomlar evrende ki bir çok farklı noktadan gelen yıldızlar olmasına rağmen zamana karşı direncini sonsuza dek gösteremedin. Eğer bunu gösterebilmek istiyorsan yani ölümsüzlük gibi bir felsefi düşüncemdir. Zaman boyutuna zaman kıstasına dirençli bir maddesel bütünlüğün Zamanın işlediği hiç bir şeyin içinde bulamazsın, düşüncesindeyim. Soruna farklı bir açıdan yaklaştım. Umarım farklı bir noktada düşünmeni sağlamış olabilirim. Senin bu soruna destek nihayetinde olduğunu düşündüğüm bazı açıklamalarda bulundum kendimce. Düşünceden ibaret bir perspektif. Ek olarak ise varlığı kanıtlayan şey kararlılıktır. Ve benim teorim: Kararlılığı en çok olan ise zamana karşı direnci en çok olandır. Sen insan olarak doğdun. Bende öyle. seninle başlangıç noktalarımız farklı ama ortamımız aynı. Burası zamana karşı kararlılığı yüksek olan bir gezegen. Yani gezegenler zamana karşı kararlı maddeler. Ancak yeterli değiller. Hepsi günün birinde zamana yenik düşüyor, direnemiyor. Bilgi de öyledir. Sonunda ne kadar çabalarsan çabala ne kadar kararlı olursan ol zamanın içinde isen yok olmaya mahkum olacaksın. Bu süreçte bilgi seni farklılaştırıp evrim geçirmeni sağlayacaktır. Yani daha kararlı olmana sağlayacaktır ama asla bunu sonsuza dek yapamayacaktır. Çünkü zaman sonsuz gözüken ama biten bir şeydir. Yani bilgi seni kararlı yapan bir kıstastır. Zamana direnmeni sağlar. Zaman karşı kararlı olmanı sağlar. ( Benim düşüncelerim böyledir.)
  Kabuto 22 Aralık 2016
 • 0
  Bilgi, insanoğlunun gizli silahıdır. Diğer canılar, yaşam savaşında çeşitli organlarını (pençe, diş, zırh, vb) ve duyularını geliştirirken, insan haytta kalmak için bilgisini geliştirmiş.

  Ekonomik açıdan bakarsak, tür'ün devamı açısından, en verimli yollardan biri bilgi ve bilgi aktarımı.
  İş hayatta kalmak, varolmak olunca, sorunuzun cevabını; "Evet, bir miktar belki daha fazla bencillik yatıyor olabilir!" diyebilirim.
 • 0
  Öncelikle bilgi, bilmek gibi kavramları açıklamamız gerek..
  22 Aralık 2016
 • 0
  cevaplr için tşkler...
  kabuto;
  sürekli yenilenmenin en iyi örneği insan olsa gerek bildiğim ...

  tek bir insandan çoğalarak sürekli yenileniyoruz diye düşünüyorum :)
  yanlışmı ?
  Ali Yıldırım 23 Aralık 2016
 • 0
  Bu benzetmeye katılamayacağım sevgili Ali Yıldırım. Bütün canlılar sürekli yenilenir. En iyi örnek olarak söz edebilmek de biraz farklı bakış açısı gerektirir. Bana kalırsa en iyi örnek bakteri ve hatta konak ortamında ki virüs olur. Benim bahsettiğim konu bilginin zamanın dışına taşına bilmesi ile ilgili. Bunu da bilgiyi en iyi bulan ve onu en iyi kullanan canlılar başaracaktır. ( bu dünya için konuşursak bunu yapabilecek canlılar arasında ki tek tür insanlardır gibi gözüküyor. ) Yani zamanı kontrol edecek bir bilgiye ihtiyacımız var ya da zamanı bir şekilde etkileyecek bilgiye. Bilginin de canlının da cansızın da yegane olabilmesi için Öncelikle zamanı kontrol etmeliyiz. Onun dışında eninde sonunda bilgi yok olacaktır. Bilginin yegane amacı bana kalırsa geçen gün de söylediğim gibi kararlı olmayı sağlamaktır. Sonuçta geçmişe ve bu güne bir kıyasla bakacak olursak. Geliştirdiğimiz evrimler ürettiğimiz bilgiler. Hem Kalıtsal olarak hem çevresel olarak bilgi sayesinde güçlendi. eskiden 30, 40 yaşında ölen insanlar şimdi 70. 80 yaşında ölüyor. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Bilgiyi üreten ve onu en iyi kullanan insanlar zaman karşı en dirençli insanlar diyebilirim. Ya da şöyle demeliyim. Üretilmiş olan gerekli bilgileri en iyi biçimde kullanmayı başaran insanlar (Bunu insan bazında söylemeyi seçtim) zamana karşı en iyi direnci ve kararlılığı sağlayan insanlar olacaktırlar. Yine yazarken daldım hayal ortamına. Yazım hatalarım olduysa kusura bakmayın. Gelişme aşamasındayım. =)
  Kabuto 23 Aralık 2016
 • -1
  Kim bilir günün birinde bir ağaç evrim geçirir ve zaman o ağaca işlemez. ( Örneğin: Bir ağaç türü ortaya çıkar ve o ağacı oluşturan maddeler zamana karşı çok dayanıklı bir yapıda olur. Bunu kendi bilgisiyle yapacaktır. ) :)
  Kabuto 23 Aralık 2016
 • 0
  bu soruyu yazmanız aslında bilgiyle mümkün oldu...işte bilgi bu işe yarıyor.
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap