• 0

  Bilmek ve Anlamak arasındaki fark nedir ? Çok bilgi neden bazen kolay anlamamıza yardımcı olmaz ?

 • 0
  Anlamaya etki eden en büyük faktör çok mu bilmektir yoksa anlama yöntemimizi ( teori ,uygulama ) bilip , anlamaya öyle mi çalışmaktır .
 • +1
  Öncelikle olarak düşünme yöntemi ve eğilimidir. Bir konuyu ele aldığınızda, sistematik bir düşünme alışkanlığınız var ise, adım adım ve her aşamada yeni sorular üreterek ilerlersiniz.
  Sorulara cevap verirken, yeni bilgiler de öğrenirsiniz.

  Çok bilmek her zaman doğru sonuca götürmüyor. Kendi içinde mantıklı gözüken bağlantılar yüzünden, doğru sonuca ilerlerken hatalı çıkışlara yöneltebiliyor.
  Elbette bilmek güzel ve zevkli ama, bir konuyu anlamaya çalışrıken bilginize güvenerek değil, sorularınızı doğru sorarak ilerlemeniz gerekiyor.
  Ha.. Bilginiz size, bu soruların doğru cevaplarını nerede ve nasıl bulacağınız konusunda yol gösterebilir. Yani kitap fihristi gibi rehber olabilir. Zaten ilgili sayfayı da biliyorsanız, sorunuza cevap almanız hızlanabilir.
  Ama sistemli sorgulama ve aşamalı soru cevap, bence anlamak için doğru yol.
 • 0
  Katılıyorum size .
 • 0
  örnek olarak suyu ele alalım su ile ilgili bir sürü bilgi edinebiliriz ama hala bilmediğimiz milyonlarca bilgi daha vardır su ile ilgili,, belki yarın suyun şu ana hiç bilmediğimiz bir özelliği keşfedilebilir bence su ile ilgili bilgilerimize bu şekilde bakarsak suyu anlamaya yaklaşmış oluruz diye düşünüyorum...
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.165 kullanıcı

Giriş Yap