• 0

  dünya ayı çekiyorsa ay neden dünyaya yaklaşmıyor? aynısı güneş-dünya ilişkisi için de geçerli

  Haluk Ucak 12 Aralık 2016
 • -1
  Dünya güneşe 147 - 152 milyon km arasında yaklaşır ve uzaklaşır çünkü yörüngelerimiz dairesel değil eliptiktir . Aynı şey dünya-ay için geçerli . Ay'ın dünyaya yaklaşması yada uzaklaşması gelgitleri tetikler .
 • +1
  Merkezkaç kuvveti yüzünden. Bu cisimler sana uzaktan sabitmiş gibi gelebilirler fakat bir hızları vardır. Bu hızları yüzünden doğruca bir yere düşemez ya da yaklaşamazlar. Bunun yerine dairesel hareket yapmaya başlarlar. Gerçekte bu yörünge dairesel değil eliptiktir tabi çünkü sistem statik değil dinamiktir. Her zaman başka kuvvetler vardır ve dengelenmeleri gerekmektedir.
  Vide supra 12 Aralık 2016
 • -1
  Aslında ne Güneş Dünya'yı ne de Dünya Ay'ı çekiyor. Uzayzamandaki en kısa yoldan hareket ediyorlar. Klasik mekanikle yani Newton'un kütle çekim teorisiyle açıklamaya çalışırsan işler sarpa sarıyor. Hele Merkür gibi Güneş'e en yakın gezegenin yörüngesini hesapladığında yanlış sonuç veriyor. Bu yüzden Dünya Ay'ı çekiyor gibi temelde yanlış olan bir düşünceyle yola çıkma derim. Daha iyi anlamak için Einstein'in genel görelilik teorisini araştır. Onun çıkarımları gözlemlerle tam uyumlu.
  Ahmet Yılmaz 14 Aralık 2016
 • 0
  Mıknatıs gibi düşünün. Belli bir mesafeye geldiginde çeker belli bir mesafede ise iter. Dünya ve ay yuvarlak olduğundan itme ve çekme esit bir şekilde uygulanır.
  Leo Corte 15 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap