• 0

  Evrenimiz ışık hızında ilerliyor olsa idi ; evrenin içindekiler için oluşan zaman kavramı diğer evrenlerin hızı ile değişmez miydi ?

 • 0
  Yani mesela evrenimiz U0 olsun . U0 ' da maddenin hız limiti '' ışık hızı '' . Şimdi birde U2 evrenimiz olsun burda da maddenin hız limiti '' ışık hızının 4 katı '' olsun . Eğer durum böyle olsa idi ; bu durumun açıklaması ne olurdu ?
  Evrenlerin birbirine göre olan hızları , o evrenler içindeki maddenin hız limitini belirler miydi ?
  Evet ise ; ışık hızı bizim fiziksel evrenimiz için geçerli bir göreceli hız .
  Hayır ise ; ışık hızı bilinen tüm fiziksel evrenlerdeki , maddenin hız limiti .
 • +1
  Zaman kavramı hızın kendisine değil evrendeki limit hıza ne kadar yakın hızda olduğunuza bağlıdır. O yüzden fark olmazdı.
  Ahmet Yılmaz 11 Aralık 2016
 • 0
  Einstein evren içinde değil ama madde için, zaten ışık hızında hareket ediyorlara benzer bir ifadesi vardı.
  Evrenin tümden ışık hızında olması cazip bir bakış açısı olsa da, benzer düşüncelere yatkın olsam da, elimizde bunu kanıtlama imkanı yok.
  Sadece elimizdeki verilere göre hareket etmek zorundayız.

  Ama dediğiniz gibi olsaydı, evren içindekiler için zaman kavramı "olağan" olurdu. Farkı, bu ortam dışındakiler bilirdi.
 • +1
  Termodinamikte çevre ve sistem arasındaki etkileşimi hesaplayabiliyorsun fakat evrensel kuralların aynı olduğunu gözlemleyebildiğin müddetçe. Başka evrenler için aynı denkliği tekrik de olsa kurmayı düşünmek diğer tüm parçacık ve alan etkileşimlerinin yani '' gerçekliğin'' aynı olduğunu varsaymak olarak düşünürsek, evrenleri neye göre sınıflandırıp kıyaslayabiliriz bilemiyorum.
  Vide supra 12 Aralık 2016
 • 0
  Çok basit örnek: kanatlı bir böceğin, kanatlarını saniyede 500 kez çarpması insan için çok hızlıdır. Uzayda zaman kavramı zaten olmadığından insana göre yorumlanması gerekiyor. Bu durumda insan saniyede 500 kez bir hareket yapamıyor. Ve çok hızlı geliyor ama sinek için normal. Zaman soyut bir kavram olduğundan zaten böyle bir tartışma olmaz ama sinek çıkıp ben bu benim sizin 1 saat dediğiniz olaya eşit derse? Onun için zaman farklıllıkları başkalarını etkilemez. Jüpiterde yaşamış olsaydık bir gün 24 saat olmayacaktı, mesela...
  Leo Corte 15 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap