• 0

  Büyük uzay araçları neden dönerek hareket eder?

  Ömer Ünal 07 Aralık 2016
 • 0
  Neredeyse tüm uzay temalı flimde yada dizide bu tarz uzay araçları var . Bir açıklayan olur umarım , güzel soru .
 • 0
  Dönmenin verdiği açısal momentumun aracın yönlendirilmesinde ve rota belirlenmesinde sabitleyici bir etkisi olduğunu okumuştum. Ağırlık merkezini hareket eksenine çekerek dönen topaçta olduğu gibi bir sabit yörüngr sağlamaya yarayabilir . Kurşunların dönerek gitmesi ve okun da arka tüylerini kıvırarak dönmesini sağlanması hareketlerinin daha isabetli olmasını sağlıyor örnrğin.
  Vide supra 08 Aralık 2016
 • 0
  Buyuk uzay araclarindaki donme hareketi merkezkac kuvvetini kullanarak kabin icerisindekileri surekli duvara itme prensibine bagli yapay yercekimi uretme konseptidir. Gercek hayatta denenmemis ama uzay filmlerinin olmazsa olmazidir. Geminin saglam bir buyuklukte olmasi gerektigi icin henuz denenmis degil.

  @Vide Supra
  Yanlis hatirlamiyorsam (ksp oynayanlar bilir) Scott Manley diye bir youtuber var, videolarindan birtanesinde kursun orneginde aynen soyledigin gibi uzay gemilerinde uzun manevralar verirken dondurerek agirlik merkezini sabit tutmaya calisiyorlar diye anlatiyordu. Videoya denk gelirsem birdaha buraya koyarim linkini.
  melih ergin 08 Aralık 2016
 • 0
  Bahsettiğim dönme hareketini jiroskopik sabitlik sağlamak amacıyla New Horizons, Pioneer 1 ve 2, Voyager 1 ve juno'da kullanmışlar. Ama özellikle büyük uzay araçları diyorsanız aklıma 2001: A Space Odyssey filminde dönen uzay gemisi içindeki plan sekans çekim sahnesi geldi direk. Bunu aynı zamanda astronot eğitimlerinde de yapay yerçekimi ile yüksek g alıştırmalarında kullanıyorlar. Ksp oynadım biliyorum bahsettiğin youtuberı. Mars görevi için baya baya uğraşmıştım o sırada izledim videolarını @melih ergin.
  Vide supra 08 Aralık 2016
 • 0
  Santrifuj kuvvet olusturarak uzay gemisinde yapay yer cekimi olusturmak icin.
  altan altan 09 Aralık 2016
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap